Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 paralelci tutuklandı

Paralel örgüte yönelik ilk kapsamlı operasyonda gözaltına alınan 22 polisten 8'i dün tutuklandı. Şüpheliler usulsüz dinleme ve evrakta sahtecilikle suçlanıyor

İstanbul merkezli operasyonda usulsüz dinleme yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve önceki gün adliyeye sevk edilen 22 polisten 8'i tutuklandı. 8 polis savcılık, 6 polis ise mahkeme sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Serbest kalan 4 polise yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Dün aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de bulunduğu 92 şüpheli adliyeye sevkedildi. Bunlardan 9'u savcılık tarafından serbest bırakıldı. Diğer 83 şüphelinin işlemleri ise sürüyor. İfadeleri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda 4 savcı aldı. 15 saatlik sorgunun ardından 8 polis serbest bırakıldı. 14 polis ise "Üzerlerine atılı suçu işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "Resmi belgede sahtecilik", "Görevi kötüye kullanma", "Haberleşmenin gizliğini ihlal etmek", "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek", "Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçundan tutuklanma talebiyle İstanbul 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Mahkeme sorgusu da 6 saat sürdü. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Mesut Yılmaz, Mehmet Dilaver, Selahattin Engin, Ramazan Orkun Altınışık, Erkan Palas, Fatih Kıncır, İsmail Torlar ve Şeref Bolat'ın "Resmi belgede sahtecilik", "Kişilerin arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması" suçlarından tutuklanmasına karar verdi. Şüphelilerin "üzerlerine atılı suçu işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "Görevi kötüye kullanma", "Haberleşmenin gizliğini ihlal", "Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarını işledikleri yönünde dosyada yeterli delil olduğuna dikkat çeken mahkeme, öngörülen cezaların alt ve üst sınırlarını dikkate alarak bu suçlara ilişkin tutuklama talebini reddetti.

4 KİŞİYE YURTDIŞI YASAĞI

Mahkeme, Hasan Emecan, Kadri Cemal Yiğit, Ali Kavlak, Turgay Yıldırım, Polat Kongur, İlhan Polat'ı ise serbest bıraktı. Kavlak, Yıldırım, Kongur ve Polat hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Kararın açıklanmasıyla aileler mahkeme salonuna girmeye çalışınca, tutuklanan emniyet görevlilerinin başında bekleyen polisler ile aralarında arbede çıktı. Tutuklananların polis arkadaşları ve yakınları görevli polislerle tartıştı ve gerginlik yaşandı.

KORİDORDA BEKLEDİLER

Kararın açıklanmasıyla aileler mahkeme salonuna girmeye çalışınca, tutuklanan emniyet görevlilerinin başında bekleyen polisler ile aralarında arbede çıktı. Tutuklananların polis arkadaşları ve yakınları görevli polislerle tartıştı ve gerginlik yaşandı.

NE DEDİLER?
Erkan Palas (komiser): İstihbari yönden dinleme taleplerinde bulunduk, savcılık aşamasında örgütle ilgili herhangi bir soru yöneltilmedi. Müfettiş raporlarında hangi yasa maddesini ihlal ettiğim belirtilmemiştir. Bu yönden usulsüz ve eksiktir.
İsmail Torlar (komiser): 13 usulsüz dinleme yaptığım tarafıma iletildi. Herhangi bir usulsüzlük yoktur. Ben masa amiriydim. Talepte bulunup talep uygun görülürse dinlemeyi başka bir birim yapar. Somut delil yoktur.
Ramazan Orkun (başkomiser): 5397 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde yasal dinlemeler yapılmıştır. İddiaları kabul etmiyorum.
Mesut Yılmaz (emniyet müdürü): Çalıştığım süre içerisinde Başbakan'a 2 kez suikast engelledik. Bunun yanında Ergenekon, Balyoz ve organize suç çeteleri ile mücadele ettik ve sonuçlar aldık. Bu nedenle sayısız takdirnameler aldım. 2008-2009-2010 yıllarında birçok kez denetleme geçirdik ve tüm denetlemelerden olur aldık. Ancak maksatlı şekilde teftiş kurulu müfettiş göndererek incelemeler yapmış ve usulsüz şekilde rapor tanzim etmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 paralelci tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN