Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaçlar İsrail'in insafa gelmesini bekliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 'Filistin'e İlaç Yardımı' çağrısına sağlık sektörü büyük destek verdi.

Giriş Tarihi: 26.7.2014 16:12 Güncelleme Tarihi: 26.7.2014 16:20
Bir haftada 145 kalem ilaç ve tıbbi malzeme (1691) koli ile 185 bin 222 kutu ilaç toplandı. İlaç yardımlarının yanı sıra aralarında sendika ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu çok sayıda dernek 11 milyon TL'de para yardımında bulundu. SGK, topladığı yardımların Filistin'e sağlıklı bir şekilde ulaştırılması için İsrail Büyükelçiliği'nden onay bekleniyor. Aralarında İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası, Türkiye İlaç Sanayi Derneği, Özel Hastaneler Platformu'nun da bulunduğu çok sayıda dernek ve sendika bir haftada 185 bin kutu ilaç toplanmasına öncülük etti. Filistin'de yaşanan insanlık dramına sessiz kalınmaması gerektiğini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, "Toplanan ilaçlar Kızılay aracılığ��yla Filistin'e ulaşacak. Özenle tüm ilaçları paketleyip, İstanbul Kartal'da bulunan Kızılay deposuna teslim ettik" diye konuştu.


İSRAİL'İN ONAY VERDİĞİ İLAÇLAR GİDECEK

11 milyon TL paranın da yaraların sarılması için toplandığına dikkat çeken Gökalp sözlerini şöyle sürdürdü: "İsrail'e hava ulaşımında uçuşlar durdurulduğu için yardımların deniz yoluyla ulaşılması planlandı. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı İsrail Büyükelçiliği ile temasa geçti. Şimdi buradan gelecek cevaba göre tıbbi malzemeler Filistin'e ulaşacak. Filistin'e gidecek yardımlar İsrail kontrolünden geçeceği için toplanan ilaçların bir bölümünün gitmeme olasılığı var. Çünkü İsrail, ilaçların tamamını tek tek inceleyip, hangisine onay vereceklerinin kararını verecekler. İşlemlerin hızlandırılması için bakanlık nezdinde gerekli çalışmalar sürdürülüyor. Ancak bu ilaçların bir an önce Filistin'e ulaşması gerekiyor. Filistin hastanelerinde görev yapan doktorlar ve sağlık ekipleriyle de zaman zaman görüşüyor arkadaşlar. İhtiyaçlarını bize söylediler. Bu kapsamda çalışmalar yaptık. Durumu ağır olan çok sayıda çocuk, genç, yaşlının bu ilaçlara acil ihtiyacı var..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçlar İsrail'in insafa gelmesini bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN