Müfettiş raporu 'suç' dedi, operasyon başladı

İçişleri müfettişlerinin hazırladığı rapora göre, 38 polis; gazeteci, ve yargı mensuplarını yasadışı dinledi. "Yargılanmaları gerekir" denilen rapordan sonra operasyon başlatıldı

Giriş Tarihi: 26.7.2014
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, 2008-2013 arasında İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü bünyesinde önleyici istihbari faaliyetlerde iletişimin tespit edilmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinde usulsüzlük iddiasını araştırdı. Müfettişler, şubenin yılda yaklaşık 9 bin telefon dinleme gerçekleştirdiğini belirledi.

HÂKİMLER, SİYASİLER DİNLENDİ

Müfettişler, 15 Nisan 2013 itibariyle bilgisayarlarda yeni bir program kullanılmaya başladığı ve bu tarih öncesi verilerin dijital ortamda olmadığı bilgisi üzerine sadece iletişime müdahale talep yazıları ve mahkeme kararları üzerinde inceleme yapabildi. Raporda, yapılan yasadışı dinlemelere ilişkin detaylı bilgiler verildi. Şüpheliler Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın vergi mahkemesi hâkimi Hasan Erdem'i dinlettikleri ortaya çıktı. Rapora göre, Aydın Doğan'ın 826 milyonluk vergi cezası davasına bakan Erdem'in tüm telefonları Ergenekon kapsamında dinlendi. Hâkim Uğur Volkan Keçeci Ergenekon üyesi, Yargıtay eski Başkanı Eraslan Özkaya da organize suç örgütü üyesi iddialarıyla dinlendi. Dinlemelerden siyasiler de nasibini aldı MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri Ergenekon örgütü kapsamında dokunulmazlığına rağmen 2 ay dinlendi. AK Parti milletvekili Metin Külünk ve BBP MYK üyesi Metin Corut da organize suç örgütü üyesi gibi gösterilip dinlendi. Eski Dışişleri Bakanı Emre Gönensay da teknik takibe alınanlar arasında.

ANAYASAL DÜZENİ İHLAL

Müfettişler raporun sonuç bölümünde, usulsüz dinlemeler yapıldığının çok açık olduğunu, iletişime yasadışı şekilde müdahale edildiğini, önleyici istihbari faaliyetlerde iletişimin tespit edilmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinde usulsüzlükler yapıldığını kaydetti. Müfettişler eylemin yaygın, sistematik ve organize yapıldığını belirterek 38 polis hakkında anayasal düzene ve işleyişine karşı suçlar kapsamında işlem yapılması gerektiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müfettiş raporu 'suç' dedi, operasyon başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN