Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk oylar yurtdışından

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sınır kapılarında oy verme işlemi dün sabah başladı. Gurbetçilerin oy verme işlemi 10 Ağustos'a kadar devam edecek

Giriş Tarihi: 27.7.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sınır kapılarında oy verme işlemi dün sabah 08.00'de başladı. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Türkiye'nin en büyük sınır kapısı durumundaki Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş ve gidiş katlarında hazırlanan oy verme bölgelerindeki sandıklarda oylarını kullandılar. İsviçre'de yaşayan ve Türkiye'den ayrılmadan önce oyunu kullanan Didem Halıgür "İlk kez oy kullandım. Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 23 yıldır Rusya'da çalışan ve bayram tatili için İstanbul'a gelen İnşaat Mühendisi Hasan Aydın ise seçimlerin Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. Hümeyra Başlar simli vatandaş ise Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin güzel bir şey olduğunu belirterek "İlk kez yapılan bir uygulama. Biz böyle şeye alışkın değiliz, her zaman Meclis seçerdi. Halkın Cumhurbaşkanını seçmesi tabii ki çok güzel bir şey... Benim seçmiş olmam güzel" diye konuştu. Gurbetçilerin oy verme işlemi 10 Ağustos'a kadar devam edecek.

THY TAŞIYACAK

Yurtdışındaki vatandaşların oylarını kullandıkları son gün olan 10 Ağustos'ta Türkiye'den 2 kargo uçağı kalkacak ve daha önce belirlenen bölgelerdeki seçim torbalarını toplayıp doğrudan Ankara'ya getirecek. Avrupa dışındaki diğer ülkelerden gelecek seçim torbaları ise tarifeli seferlerle süreç içinde İstanbul'da toplanacak. Bu torbalar uçağa dört partinin temsilcisi ve Yüksek Seçim Kurulu'nun görevlileri eşliğinde alınacak. Torbalar uçağın kargo bölümünde değil, görevlilerin göz temasının kesilmediği uçağın kabin içinde getirilecek.

GÖZLEM HEYETİ SABAH'TA
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODİHR) tarafından belirlenen gözlemci heyeti, 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek için dün Türkiye'ye geldi. Gözlemcilerin medya izlemesi kapsamında gerçekleştirdikleri ilk duraklardan biri de SABAH oldu. İrlandalı Barbara O'Shea ve Polonyalı Bartosz Lech, gazetemizin yöneticileriyle görüştü. 13 uzmandan oluşan heyet cumhurbaşkanlığı seçimlerini AGİT taahhütleri ve demokratik seçimler için kabul edilmiş olan diğer uluslararası standartlar açısından gözlemleyerek bir rapor oluşturacak.

YSK'DAN BDP'YE YEŞİL IŞIK
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), BDP'nin cumhurbaşkanı seçimine katılabilme koşulunu taşımadığı kararını kaldırdı. Daha önce teşkilat yetersizliği gerekçe gösterilerek seçimlere katılamayacağı yönünde verilen kararı değerlendiren YSK, BDP'nin 42 ilde teşkilatlanmasını tamamladığının tespit edildiğini bildirerek, alınan kararı kaldırdı. Konuyla ilgili karar, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk oylar yurtdışından
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN