Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polislerin sorgusuna yeniden başlandı

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, güvenliğin sağlanamaması nedeniyle ara verdiği sorgu işlemine tekrar başladı

Giriş Tarihi: 27.7.2014 00:42 Güncelleme Tarihi: 27.7.2014 00:56
Emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusuluk" soruşturması kapsamında tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 49 kişinin sorgu işlemi başladı.

Adliye kaynaklarından alınan bilgiye göre, "casusluk" soruşturması kapsamında 22 Temmuz'da saat 02.00'de ilk şüpheli gözaltına alındı. 26 Temmuz 02.00'de gözaltı süreleri dolan şüpheliler için yol süreleri de eklendi.

Savcılık, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından gece saat 02.05'te dosyayı nöbetçi İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderdi. Buna göre şüpheliler, gözaltı süreleri tamamlanmadan mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi hakim, sevk edilen sanık sayısının ve klasörlerin fazlalığı nedeniyle öğle saatlerine kadar dosyayı inceledi.

Daha sonra, 49 kişinin kimlik tespitini yapan hakimlik, şüpheli avukatlarının usule ilişkin itirazlarını aldı. Hakimlik, delillerin gösterilemediği ve suçlamaların anlatılmadığı şeklinde usule ilişkin yapılan itirazları reddetti.

SALONDA YAŞANANLAR ÜZERİNE SORGUYA ARA VERİLDİ

Ardından, mahkemede bulunan bazı avukatların sıradışı talepleri oldu. Bu taleplerin reddedilmesi üzerine bütün avukatlar duruşma salonunu basarak hakimi iş yapamaz hale getirdiler. Salonda tartışmaların artması ve duruşmanın yapılamaz hale gelmesi nedeniyle hakim duruşmaya ara verdi.
Şüpheliler, avukatlarının, gözaltı sürelerinin dolduğu şeklinde yanlış bilgilendirilmesi üzerine, adliye binasından çıkmak için C kapısının önüne kadar gelerek oturma eylemi yaptı.

Daha sonra, nöbetçi hakimlik durumu tutanak altına alırken, şüpheliler de nezarethaneye alındı.

AVUKATLAR YANLIŞ BİLGİ VERDİ

Bu sırada bir kısım şüpheli sorguya katılmak istemediğini belirtirken, bazı şüpheli avukatları müvekkillerinin sorguya katılmak istediklerini bildirdi.
Adliyedeki güvenliğin sağlanmasının ardından nöbetçi hakimlikteki sorgu işlemine başlandı.

Nezarethaneden tek tek mahkeme salonuna alınan şüphelilere, hakim huzurunda beyanda bulunup bulunmayacakları sorulacak. Beyanda bulunmak isteyenlerin ifadeleri alınacak.

KAÇ İSMAİL HAYAL ÇIKTI

Bu olaylardan sonra CHP milletvekili Mahmut Tanal sorgu savcısının odasında bulunan İstanbul Terörle Mücadele biriminde görevli bir polis hakkında hakim İslam Çiçek'in 'Kaç İsmail' dediğini iddia etmişti. Bu iddia ise tamamen hayal çıktı. Çünkü 'Kaç İsmail' denilen kişi Terörle Mücadele biriminde görevli bir polis memuru olduğu ortaya çıktı.

İşte İstanbul Başsavcılığı'ndan yapılan basın açıklaması:

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polislerin sorgusuna yeniden başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN