Huzur içinde ayrılacağım

Giriş Tarihi: 28.7.2014

Cumhurbaşkanı Gül bayram mesajıyla halka veda etti. Gül, Türkiye'nin Gazze'de ateşkes için gerekeni yapacağını belirtirken, Başbakan Erdoğan ise katliama sessiz kalmadıklarını söyledi

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları ve ateşkes talepleri, siyasetin bayram mesajlarına da damgasını vurdu. Görev süresi 28 Ağustos'ta dolacak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mesajında İslam dünyası olarak bayramı buruk karşıladıklarını belirterek Gazze, Irak ve Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan acı olayların, akan kan ve gözyaşı nedeniyle yürekleri yakan, vicdanları sızlatan bir tabloyla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Gazze'de insanlığa karşı büyük bir suç işlendiğini belirten Gül "Kan ve gözyaşının dinmesi, çekilen çilelerin ve ıstırabın sona ermesi için bir kez daha İslam dünyasını ve uluslararası toplumu göreve davet ediyorum. İsrail bir an önce saldırıları durdurmalı. Acil yardımların bölgeye ulaştırılması, adil ve kalıcı bir barışın sağlanması konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir. Türkiye Filistin halkının yanında olmayı sürdürecektir" dedi.

'HİZMETE DEVAM'
Gül, cumhurbaşkanlığı görevini, 28 Ağustos'ta tamamlayacağını hatırlatarak şunları söyledi: "Bayram mesajımla 11. Cumhurbaşkanı olarak aziz milletime de veda etmiş oluyorum. Cumhurbaşkanlığı görevinden büyük bir huzurla ayrılacağım. Bu onurlu görevin sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Anayasa'ya bağlılıkla ve tarafsızlık içinde görevimi sürdürdüm. Ayrım yapmaksızın herkesi kucakladım. Herkese eşit mesafede oldum. Daha önce de çeşitli vesilelerle ifade ettiğim gibi hayatım boyunca 'halka hizmeti Hakk'a hizmet' olarak gördüm. Bundan sonra da aynı anlayışla milletimin hizmetinde olmaya devam edeceğim."

TÜRKİYE VURDUMDUYMAZ BİR ÜLKE DEĞİL'
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yayımladığı bayram mesajında ramazan ayında İslam dünyasının bazı bölgelerinde acı ve çilelerin eksik olmadığını dile getirdi. Erdoğan "Tarih boyunca her zaman zalimin karşısında, mazlumun yanında yer almış bir millet olarak, Gazze'deki katliamlar karşısında sessiz kalmadık. Her zaman olduğu gibi haktan, adaletten ve barıştan yana olduk. Türkiye artık eski Türkiye değildir. Türkiye artık bölgesinde olan bitene kayıtsız kalan, sessiz kalan, vurdumduymaz bir ülke değildir ve olmayacaktır" ifadesini kullandı. Mesajında Cumhurbaşkanlığı seçimini de hatırlatan Erdoğan"10 Ağustos'ta ülkemiz, yepyeni bir vizyonla, yepyeni bir döneme girecek. 10 Ağustos'ta milletimiz, tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanını doğrudan seçmek üzere sandığa gidecek. Bizler 12 yıl boyunca, milletle devleti buluşturmanın gayreti içinde olduk. Şimdi, 10 Ağustos'ta, yeni Türkiye'yi inşa etme yolunda önemli engellerden biri daha aşılacak ve halkımız ilk kez cumhurbaşkanını kendisi seçecek. Cumhurbaşkanı adayı olarak, inanıyorum ki yeni Türkiye'yi hep birlikte kuracağız. Özlediğimiz, hedeflediğimiz o güçlü Türkiye'yi, barışı, kardeşliği hep birlikte inşa edeceğiz" dedi. Erdoğan bayram tatili için sürücüleri uykusuz ve alkollü olarak yola çıkmamaları için de uyardı.

'KARDEŞ HALKLARIN ISTIRAPLARI SONA ERSİN'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek bayram mesajında "Geçmiş bayramlarda olduğu gibi, bu bayramda da içimizi burkan olaylara tanık oluyoruz. Çocuk, kadın demeden masum insanların acımasızca katledildiği Gazze'de yaşananlar, tarihe utanç vesikası olarak kaydolacaktır. Temennimiz, kardeş halkların çektikleri ıstırapların bir an önce sona ermesidir" dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise bayramın sevinç ve neşe günü olduğunu belirterek, TSK'nın bu mutluluğun artarak devam etmesi içen çalıştığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise mesajında dünyanın birçok bölgesinde Müslümanların silahların gölgesinde bayramını bayram gibi yaşayamadıklarını kaydederek, "Bayramı kendi adımıza değil insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun" ifadelerini kullandı.

'SORUMLULAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bayram mesajında " Bir kez daha İslam coğrafyasında bir an önce akan kanın durması, dökülen gözyaşının dinmesi, huzur ve güvenin hakim olması için başta yaşama hakkı olmak üzere insan hak ve özgürlüklerinden yana, vicdan sahibi sorumluları, boş laf üretmek, seyirci kalmak yerine üzerine düşeni yapmaya çağırıyorum" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yayımladığı mesajda"Ortadoğu'da yaşanan insanlık dramı, hak ve hukuk ihlalleri, Gazze'den Türkmeneli'ne kadar kabaran şiddet dalgası milletimizi hüzne boğmuştur" ifadelerini kullandı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da mesajlarında, hoşgörü ve barış çağrısında bulunarak, " Temennimiz bu katliam ve savaşların bir an önce son bulması, Ortadoğu'da barışın ve huzurun gerçekleşmesidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzur içinde ayrılacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN