Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapının bir yalanı daha ortaya çıktı

Paralel yayın organlarının İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun hakkında ortaya attıkları dinleme kararları iddiaları gerçek dışı çıktı.

Giriş Tarihi: 29.7.2014 00:07 Güncelleme Tarihi: 29.7.2014 00:21
Paralel yapıya yakın yayın yapan medya kuruluşları İstanbul 1. Sulh Ceza hakimi Bekir Altun'un sözde Selam Örgütü dosyasında yaklaşık 200 dinleme ve fiziki takip dosyasından 150'sinin kararını İstanbul 1. Özgürlük Hakimi olarak görev yaptığı dönemde verdiğini iddia ettiler fakat bu haberler tamamen yalan çıktı.

Dosyadaki birçok ünlünün dinlenmesine sebep olan imzaları attığını ileri süren paralel yapının bu iddialar gerçek dışı çıktı. Edinilen bilgilere göre; Bekir Altun'un Sözde Selam Örgütü dosyasında alınan bazı dinleme kararlarının uzatılmasına ilişkin imzaları bulunduğu Başbakan ve MİT Müsteşarı gibi dinlenen devlet büyüklerine ilişkin kararlarla hiç alakası bulunmadığı bu dinleme kararlarının alındığı dönemde Bekir Altun'un görevde bile olmadığı tespit edildi.

Paralel Yapı'ya yakın olduğu iddia edilen 20 İstihbaratçı polisi tutukladığı gerekçesiyle paralel yayın organlarınca hedef tahtasına oturtulan Bekir Altun, hükümeti devirmeye yönelik gerçekleştirilen 25 Aralık darbe girişimi olarak kabul edilen dosyadaki hiçbir dinleme ve fiziki takip kararına imza atmaması ile tanınıyor.

GÖREVDE BİLE DEĞİLDİ

Dinlemelerin başladığı yıl olan 2011 yılında Sulh Ceza hakimi olarak görev yapan Bekir Altun'un Özgürlük Hakimliğinde görevde bile olmadığı ortaya çıktı. Bütün bunların ışığında paralel yapının yayın organlarının yapmış olduğu karalama kampanyası yine yalan çıktı.

DİNLEME KARARLARINI ÖZGÜRLÜK HAKİMİ VERİYOR

Paralel yapının bu iddiasının gerçek dışı olduğunun bir başka kanıtı ise, kritik dinleme kararlarını alacak yetkiye sahip kişinin Özgürlük Hakimliğinin olmasıydı. Bu iddialarla beraber Sulh Ceza hakimi olarak görev yapan Bekir Altun'un dinlemelerin başladığı yıl olan 2011 yılında böyle bir görevde dahi bulunmuyor olmasıydı. Bekir Altun o dönemde Sul Ceza Hakimi olarak görev yapmaktaydı.

ALGI OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRİYORLAR

Soruşturma savcısı Muammer Akkaş dinleme ve fiziki takip kararlarını Bekir Altun'un nöbeti dışındaki günlerde aldırdığı ortaya çıkmıştı. Hatta Hakim Altun'un görevli olduğu günlerde başka bir özgürlük hakiminin dinleme kararlarına imza attığı belirlenmişti. Kamuoyunun bu şekilde tanıdığı Hakim Altun'u hedef tahtasına oturtmak isteyen paralel medya şimdi sanki devlet büyüklerinin dinlenmesine Bekir Altun sebep olmuş gibi bir izlenim uyandırarak algı operasyonu gerçekleştiriyor. Fakat gerçek o ki; Sözde Selam Örgütü dosyasında Bekir Altun'un alınan bazı basit dinleme ve fiziki takip kararlarını uzatmaktan başka hiçbir işlevi yok. Asıl kritik dinleme kararlarını alan diğer Özgürlük Hakimliğinde o dönemde görevli diğer iki hakimin olduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapının bir yalanı daha ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN