Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telekulak müdür suçu o savcılara attı

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün sorgusunda dinlemeleri savcıların talebi ile yaptığını söyleyip, Ergenekon, Balyoz, MİT krizi gibi davalarda da talimat veren savcılar Fikret Seçen, Zekeriya Öz, Cihan Kansız ile Ercan Şafak'ı işaret etti

Giriş Tarihi: 28.7.2014
Paralel yapıya dönük "casusluk" ve "usulsüz dinleme" soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, 108 sayfalık ifadesinde, "dinlemeleri savcıların talebi doğrultusunda yaptığını" söyleyerek, savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Cihan Kansız ve Ercan Şafak'ı işaret etti. İstanbul merkezli paralel yapı operasyonları kapsamında gözaltına alınan 113 kişi önceki gün İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmiş, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün nezarethanesinde sadece Yurt Atayün kalmıştı.

"TALİMATLAR SAVCILARDAN"
Gözaltına alındığının dördüncü günü ifade vermeyeceğini söyleyerek gözaltı süresini ihlale sürükleyip hukuk sıkıntısı yaratmaya çalışan Yurt Atayün'e emniyette 19 soru soruldu. Bu sorulardan zaman yetişmediği için ancak 5'ine yanıt verdiği öğrenilen Atayün'ün ifadesi 108 sayfa tuttu. Yurt Atayün, "siyasal veya askeri casusluk", "suç uydurma", "özel hayatın gizliliğini ihlal etme", "kişisel verileri hukuka aykırı kaydetme ve resmi belgede sahtecilik" başlığı altındaki suçlardan "casusluk" suçlamasına çok kızdı. "Bu suçun işlenmesi alçaklık ve şerefsizliktir. Bu suçu her kim işlediyse mutlak cezalandırılmalıdır" yanıtını verdi.

SİNİRLİ VE AGRESİF
"Selam Tevhid örgütü soruşturmaları ile ilgili talimatı siz mi verdiniz?" sorusunu "Soruşturma talimatlarını sorumlu Cumhuriyet Savcıları vermiştir" şeklinde yanıtlayan Atayün'ün, "Savcılığa teslim edilen dosyada, şüphelilerin özel hayatı ile ilgili görüşmelerin neden tape yapıldığını nasıl açıklarsınız?" sorusuna ise "Mahkeme kararı ile yapılan dinlemelerde özel hayatın gizliliği söz konusu olamaz. Özel hayatın gizliliği, takibi şikayete bağlı bir suçtur. Benim görev yaptığım zaman içinde şüphelilerin hiçbirinin özel hayatının gizliliği ihlal edilmemiştir. Suçlamayı kabul etmiyorum" dediği öğrenildi.

14 SORU DAHA VAR

Bir dönem müdürlük yaptığı ve birçok sorguya girdiği Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün sorgu odasında kendisine yöneltilen sorulara sinirli ve agresif cevaplar veren Atayün, "Benim yasaya aykırı bir işim olmamıştır. Anayasaya göre her kim olursa olsun kanun önünde eşittir. Kimin şüpheli olacağına savcı karar verir. Savcının verdiği görevi yerine getirmemek suçtur. Yasadışı olarak kimseyi dinlediğimiz noktasında bir isnat yoktur" ifadelerini kullandı. "Selam Tevhid" soruşturması kapsamında eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a bilgi verdiğini de aktaran Atayün, "Çapkın da soruşturma kapsamında İran'ın ülkemizde yürüttüğü illegal faaliyetleri hassas olarak takip etmemiz konusunda talimatlarını bize iletmişti" dedi. Emniyet sorgusu devam ederken 4 günlük gözaltı süresinin dolmak üzere olması nedeniyle Atayün adliyeye zorunlu olarak sevk edildi. Atayün kalan 14 soruyu bu nedenle yanıtlayamadı.

İŞTE O SAVCILAR
Casusluk ve dinleme operasyonlarının kilit isimlerinden olan Yurt Atayün'ün işaret ettiği savcılar arasında, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy ve KCK operasyonları ile MİT krizi talimatını veren savcılar Fikret Seçen, Zekeriya Öz, Cihan Kansız ile Ercan Şafak bulunuyor. Hükümeti devirmeye yönelik 17- 25 Aralık operasyonlarının ardından görev yerleri değiştirilen bu isimlerden Öz, "casusluk ve usulsüz dinleme" operasyonuna ilk günden beri sosyal medyada yaptığı hakarete varan yorumlarla öne çıkıyor.

İFADESİ 108 SAYFA TUTTU
Yurt Atayün'e emniyette 19 soru soruldu fakat zaman yetmeyince bunlardan 5'ine cevap verebildi. Atayün'ün sorgu sırasında sık sık agresifleştiği ve en çok da "casusluk" suçlamasına tepki verdiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telekulak müdür suçu o savcılara attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN