Hakimden flaş karar

Giriş Tarihi: 29.7.2014 16:45 Güncelleme Tarihi: 29.7.2014 17:44
Emniyet'teki 'cemaat' soruşturmasında mahkeme, ifadesi alınmayan şüphelilerin, dinlenilmeyerek dosya üzerinden karar verilmesine, dosyanın kapsamlı oluşu gözetilerek kararın saat 21.00'de tüm şüpheli ve avukatlarının yüzlerine adliyenin en geniş salonunda okunmasına karar verdi.

Emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" soruşturmasında, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 49 kişiden, bugün sorgulanması beklenen 17'sinin sorgusu, şüpheli avukatları ve mahkeme arasında yaşanan sorgulama usulü tartışmaları yüzünden yapılamadı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İslam Çiçek, savunmasını aldığı 32 şüpheli ve savunmasını almadığı için dosya üzerinden işlem yapacağı kalan 17 şüpheliyle ilgili kararını akşam saat 21.00'de verecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılıkça ifadelerine başvurulmasının ardından tutuklanmaları talebiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 49 kişiden 28'inin sorgusu dün gece tamamlandı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın 6. katındaki mahkemede hakim İslam Çiçek, dünkü sorgulama işlemini, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 28 kişinin sorgulanmasıyla saat 03.30'da sona erdirdi. Diğer 21 kişinin sorgu işlemi ise sabah saat 11.30'da tekrar başladı.


AVUKATLAR SALONU TERK ETTİ

Normalde sabah saat 09.00'da başlaması gerekirken, mahkemenin çağrısına rağmen bazı şüphelilerin avukatlarının adliyede olmadığı ve daha sonra geleceklerinin bildirilmesi üzerine 11.30'a sarkan sorgu işlemlerinde, şüpheli avukatları ile Hakim İslam Çiçek arasında usul tartışmaları yaşandı.

Duruşma salonuna sırayla alınan 4 şüphelinin avukatı, müvekkillerinin emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerin okunmasını ve daha sonra savunma alınmasını talep etti. Hakim Çiçek'in bu talepleri kabul etmemesi ve ara kararlar yazdırması üzerine avukatlar, sorgulamaya girmeyeceklerini iletti. Hakim Çiçek de sorgulamaya girmemeleri nedeniyle İstanbul Barosu'ndan avukat talebinde bulundu. Hakim Çiçek, 4 şüphelinin sorgulama işlemini yaşanan tartışmalara rağmen bitirdi.

Normalde sorgulaması yapılması gerekirken usul tartışmaları yüzünden sorgulamaları yapılamayan diğer şüphelilerin avukatları ile Hakim Çiçek arasındaki tartışmalar ise gün boyu sürdü.

Hakim Çiçek, daha fazla zaman kaybı olmaması ve mağduriyet yaşanmaması için kalan 17 şüpheliyle ilgili dosya üzerinden karar vereceğine yönelik karar hazırladı ve şüpheli avukatlarına tebliğ etti. Buna göre, Hakim Çiçek, toplam 49 şüpheliyle ilgili tutuklama, serbest bırakma ya da adli kontrol tedbiri uygulayarak serbest bırakma hükümlerini uygulayabileceği kararanı akşam saat 21.00'de, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan büyük duruşma salonunda okuyacak.

Süreçle ilgili açıklama yapan avukatlar, hakimin tarafsız olmadığını düşündüklerini belirterek, hakimi reddettiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakimden flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN