Yargıya baskı yapılıyor 138. madde uygulanmalı

Gözaltındaki polislerin telefon kullanması ve yanlarına gelenlerle fotoğraf çektirmelerine tepki gösteren Erdoğan, "Bunların hepsi suçtur. Anayasa'nın 138. maddesi uygulanmalı" dedi

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını kıldığı Fatih Camisi çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan şu mesajları verdi:
* PARALEL YAPI OPERASYONU: Başlayan süreç, elde edilecek bilgiler çerçevesinde daha da yoğun bir şekilde devam edecektir. Buradan geriye adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Bu, bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir çalışmaydı. Ulusal güvenliğimizi tehdide yönelik alınması gereken tedbirler nelerse bu tedbirler alınacak ve bu tehdidi oluşturan unsurlara karşı da gerekli olan neyse, bu adım atılacaktır.
* 138'İNCİ MADDE ORTADA: Paralel yargı veya paralel devlet içindeki yapılanmaya yönelik, ne diyordu bunların yandaş medyaları, 'Bizim bunlarla herhangi bir alakamız yok'. Değil mi? Peki şimdi ne oldu da bu alaka bu denli ortaya çıktı? Zaman zaman adliyelerin önündeki gösterileri, şimdi de bu yapının mensupları kendileri buralarda yaptıkları gibi, yasa dinlemeden, kanun dinlemeden, adalet sarayının içerisine girmek suretiyle zanlılarla poz vermeleri, resim çektirmeleri bunların hiçbirisi yasalar içerisinde yer alan konular değildir. Bunların hepsi suçtur aslında. Anayasa'nın 138. maddesi çok açık, net ortadadır. 138'inci maddenin uygulanması gerekir. Hangi sıfatla olursa olsun kalkıp da yargı mensuplarını baskı altına alamazsınız.
* MAFYANIN ELİNDE OLURDU: Şu anda oradaki zanlıların birçoğunun elinde cep telefonlarının filan olduğunun haberini aldık. Bununla ilgili de yine Adalet Bakanıma gerekenleri söyledim. Bunların üzerine gidilmesi lazım. Böyle bir şey olabilir mi? Daha önce mafyanın, çetelerin böyle telefonları olduğunu biliriz de şimdi de paralel güvenliğin elinde bu tür telefonların olması, ondan sonra da işte kendi yazarlarının, çizerlerinin, bağımsız diye söylenen bağımlı milletvekillerinin gidip onlarla poz vermesi, neyin ne olduğunu ortaya çıkarması bakımından çok önemli. Bunlar öyle zannediyorum ki, bu dosyaların içerisinde yer alacaktır.
* MUSUL'DAKİ KONSOLOSLUK GÖREVLİLERİ: An be an takibimiz devam ediyor. Bu kardeşlerimizi sağ salim kurtarmak için belli hassasiyetleri gözeterek, bunu devam ettiriyoruz. Bu hassasiyetleri kaybedersek, bu kardeşlerimizin başına herhangi bir şey gelebilir. Gecikme ondandır. Atılması gereken son adım noktasında sabırlıyız.
* TÜRKMENLER: Suriye'de, Irak'ta Türkmenler var. Hepsine insani yardımlarımızı ulaştırıyoruz, ulaştırmaya devam edeceğiz de. Irak'taki Türklerin ihtiyaçlarının tamamına yakınını biz karşılıyoruz. Bu her alanda, sadece gıda, ilaç değil. Bunun dışında da stratejik bazı konularda desteğimizi veriyoruz.
* GAZZE: İsrail, devamlı hava değiştiriyor. Hamas da doğrusu bunlara tabii inanmıyor. Diyor ki, 'hem ateşkes imzalayalım diyorsunuz, ateşkesi ilan ediyoruz'. Ateşkes ilan edildikten sonra tekrar İsrail bakıyorsunuz saldırılarını devam ettiriyor. 12 saat eteşkes dendi arkadan 24 saat dendi. Benim teklifim bir hafta ateşkes imzalansın ve sadece oraya bir şart konulsun. O şart da ilk etapta görüşmeler devam ederken insani yardımların Gazze'ye, Filistin'e ulaştırılması olsun. Bu konuya önce olumlu bakış vardı. Sonradan bunu 24 olarak devam ettirelim diye haber geldi. Dışişleri Bakanım son üç gündür Doha'daydı. Oradan Paris'e geçtiler. Onun öncesinde MİT Müsteşarı oralardaydı. Üç dört gün bu çalışmalara iştirak ettiler. Temennim odur ki birkaç gün içinde ateşkes sağlıklı şekilde sağlanır ve ölümler son bulur.
* İHSANOĞLU'NA YÜZDE 60 CEVABI: (Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "yüzde 60 oy alacağım" iddiasına yanıt), İnanıyor musunuz? Sizin kamuoyu araştırmalarınız yok mu? Ben de size soruyorum. Siz bunları yakından takip ediyor, biliyorsunuz. Bunların hepsini 10 Ağustos akşamı görürüz.
* 3 ŞEHİT: (Sınırdaki şehit olan üç askerle ilgili soruya) Kuzey Suriye'de şu anda PYD ile IŞİD arasındaki yapılan bir mücadele var. Türkiye'ye sızma gayreti içerisinde olanların askerlerimize karşı böyle bir saldırısı oldu. Bizden 3 şehit olurken, karşı taraftan da 6 tane, bu noktada terörist etkisiz hale getirildi.

MAHKEMELERİN BAĞIMSIZLIĞI
Madde 138 - Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci ve kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dâva hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

NAMAZI FATİH CAMİSİ'NDE KILDI
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Fatih Camisi'nde kıldı. Erdoğan'a, oğlu Bilal Erdoğan, torunu Ömer Tayyip ile bazı bakanlar ve AK Parti'nin kurmayları eşlik etti. Erdoğan, namaz sonrasında cami avlusunu dolduran vatandaşlarla bayramlaştı ve bu arada elini öpen çocuklara da 20'şer lira harçlık dağıttı. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Han'ın kabrini ziyaret ederek dua okudu. Erdoğan daha sonra Karacaahmet Mezarlığı'na gelerek anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti. Başbakan Tayyip Erdoğan Kısıklı'daki konutunun önünde de komşuları ile bayramlaştı ve bazı vatandaşların sorunlarını dinledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıya baskı yapılıyor 138. madde uygulanmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN