HDP'lilerle Halk Cepheliler birbirine girdi

Kağıthane Nurtepe'de seçim çalışması yapan HDP'li grup ile Halk Cephesi üyeleri arasında kavga çıktı.

Giriş Tarihi: 30.7.2014 09:53 Güncelleme Tarihi: 30.7.2014 17:45
Nurtepe'de, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için stant açarak seçim çalışması yapan HDP'li gruba Halk Cephesi üyeleri tepki gösterdi.

Sözlü sataşmayla başlayan tartışma büyüyerek kavgaya dönüştü. Mahallede iki grubun birbirine girmesiyle bazı kişiler hafif yaralandı, çevredeki iş yerleri de zarar gördü.

Bölgeye gelen polis ekipleri, ara sokaklarda gruptakilere müdahale ederek, tekrar toplanmalarını önlemeye çalıştı.

Olayda hafif yaralananlar, çevredeki hastanelerde ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

Polisin bölgede aldığı güvenlik önlemleri sürüyor.


HDP İSTANBUL İL ÖRGÜTÜ

HDP İstanbul İl Örgütü, cumhurbaşkanı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkı sağduyuya davet etti.

HDP İstanbul İl Örgütü'nden, Kağıthane Nurtepe'de seçim çalışması yapan HDP'li grup ile Halk Cephesi üyeleri arasında çıkan kavgaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, gerginliğin bugün de diğer mahallelere taşınarak sürdürülmeye çalışıldığı, bunun parti açısından kabul edilebilir olmadığı belirtildi.

HDP'nin, Türkiye'nin demokratikleşmesi mücadelesini sürdürdüğü aktarılan açıklamada, bu mücadelede herkes için demokrasi taleplerinin, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Özgür Demokratik Alevi Derneği'nin standına yapılan engelleme ve saldırı bu anlamda kabul edilebilir değildir" ifadesine yer verildi.

Bu anlamda HDP ve bileşenlerinin, farklı halklar ve inanç gruplarıyla karşı karşıya getirilmesinin, düşmanlaşma yaratma doğrultusundaki girişimlerin kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini hiçbir kışkırtmaya yol vermeksizin sürdürecektir. Bugün Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanacak her tür gerginlik egemen güçlere yarayacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz."

OLAYLAR SANCAKTEPE'YE SIÇRADI

Sancaktepe Sarıgazi'de iki grup arasında çıkan olaylara polis müdahale etti.

Sarıgazi'de iki grup arasında çıkan olaylar sırasında Halkların Derneği binasına molotof atıldı. Derneğin camlarını kıran göstericiler, çevredeki araçlara da zarar verdi. Taşlarla birbirine saldıran göstericiler, ortalığı savaş alanına çevirdi. Çevik kuvvet polisleri göstericilere TOMA ile müdahale etti. Öfkeli grup ise polise taşlarla saldırdı. Sarıgazi'de gerginlik devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'lilerle Halk Cepheliler birbirine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN