Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu paralel soruşturmasını eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emniyetteki "paralel yapı" operasyonuna ilişkin, "Geçmişte birçok insanın haksızlığa uğradığı Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda üretilen sahte delillerle insanların hapse atıldığı bir süreci yaşadık. Bu operasyonların o süreçle hiçbir ilgisi yok" dedi.

Giriş Tarihi: 31.7.2014 16:24
Cumhurbaşkanı seçim çalışmaları kapsamında Nevşehir'in Avanos ilçesine gelen Kılıçdaroğlu, belediye başkanlığını ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçimi kazanacağına inançlarının tam olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin emniyetteki "paralel yapı" operasyonunu sorması üzerine Kılıçdaroğlu, operasyonun halk nazarında karşılığı olmadığını savunarak, şu yanıtı verdi:

"Geçmişte birçok insanın haksızlığa uğradığı Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda üretilen sahte delillerle insanların hapse atıldığı bir süreci yaşadık. Bu operasyonların o süreçle hiçbir ilgisi yok. Yani bir haksızlığın hesabını sormak, 'kimler sahte delil üretti' bunun hesabını sormak gibi bir şey söz konusu değil. Bu operasyonların tek bir amacı var. Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin gırtlağına kadar yolsuzluğa battığını biliyoruz. 17 ve 25 Aralık operasyonlarında bu ortaya çıktı. Şimdi Erdoğan, bunu ortaya çıkaranlardan intikam almak istiyor."

Başbakan Erdoğan'ın bu davanın da savcılığını üstlendiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarında savcılığa soyunduğu gibi. Bu davanın büyüyeceğini, genişleyeceğini söylüyor. Kendisine göre mahkemeler oluşturdu, kendisine göre hakimler tayin etti oraya. Kendisine göre karar veriyor. İlk başta kendisi söylemişti zaten. 'Casusluktan davayı açacağız' demişti. Nitekim davalar öyle açıldı, tutuklamalar öyle yapıldı. Dolayısıyla bu davalar siyasi davalardır. Siyasi davaların, yani yolsuzluğu kapatmaya yönelik davaların toplumda bir karşılığının olduğuna inanmıyorum" diye konuştu.

Bir basın mensubunun Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Kadınların kahkaha atmasına yönelik açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz" yönelik sorusuna Kılıçdaroğlu, "Bülent Arınç öyle anlaşılıyor ki kadınları insan olarak görmüyor. İnsanlar gülerler kahkaha atarlar. Üzülürler, ağlarlar. İnsanın duyguları vardır. Beklentileri vardır, dünyaya bakışı vardır. Eğer siz insanı ayırırsanız onu farklı bir obje olarak görürseniz bu tür düşünceleri dillendirmiş olursunuz. doğru değil" karşılığını verdi.

Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, ziyaretin sonunda Kılıçdaroğlu'na yöreye özgü el sanatı eserleri hediye etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu paralel soruşturmasını eleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN