Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye ile ilişkilere yeni soluk verin!

Giriş Tarihi: 31.7.2014

Wilson: Türkiye ile ilişkileri gözden geçirerek yeni bir soluk vermeniz gerekir. Güvenlik riskleri karşısında hiçbir NATO üyesi ülke Türkiye kadar önemli değil

2005-2008 arasında Türkiye Büyükelçisi olan Ross Wilson, Washington D.C.'nin önemli strateji kuruluşu Atlantik Konseyi'ne ait web sitesinde yayımladığı yazısında, ABD'nin bugün Ortadoğu'da karşılaştığı güvenlik riskleri karşısında hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye kadar önemli olmadığını belirtti. Wilson, "NATO ve ikili görüşmelerin önceliği olarak, Obama yönetimi Ankara'ya yeniden odaklanmalı ve burayla kurduğu ilişkileri yenilemeli. Başbakan Tayyip Erdoğan, NATO'nun Türkiye'yi ittifak içinde ve Batı'da önemli gördüğü konusunda temin edilmeli" dedi.

'GÖRÜŞMELER ARTIRILMALI'
Türkiye'nin bölgede kilit oyuncu olmasına rağmen AB ve Washington ile gerilen ilişkilerin işbirliğini aksattığını söyleyen büyükelçi, "Bütün taraflar bu sorunu çözüme ulaştırmak istiyor. Bu açıdan ABD'nin liderliği kritik öneme sahip" şeklinde yazdı. Washington ve Ankara'nın ikili ilişkileri geliştirmek için bir dizi adım atması gerektiğini söyleyen Wilson, "Türkiye ve ABD; Suriye, Irak, İran, Ukrayna/Kırım ve diğer bölgesel konulardaki görüşmelerini yeniden canlandırmalı ve işbirliğini ilerletecek daha iyi bir strateji gözetmeli. Türkiye'nin füze savunma sistemi konusunda verdiği kararlarda yardımcı olacak, savunma teknolojisi işbirliği çalışmaları yapılmalı. (AB ve ABD arasında görüşmeleri süren) Transatlantik Ticaret ve Ortaklık Anlaşması'na (TTIP) Türkiye'nin doğrudan ya da ABD aracılığıyla dahil edilmesi için gerçek bir görüşmeye başlanmalı" dedi. Wilson, bu adımların Türkiye'nin NATO için hayati önemini artıracağını ve bölgede ABD çıkarlarının dayandığı barış ve refahı güçlendireceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile ilişkilere yeni soluk verin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN