Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk oy heyecanı sınır ötesinden

Giriş Tarihi: 1.8.2014

Yurtdışında Köşk seçimi için tarihi ilk oyu Avustralya'da yaşayan Samsunlu Sinan Seven kullandı. Seçim heyecanının en yoğun yaşandığı ülke ise en çok Türk'ün yaşadığı Almanya oldu

Cumhurbaşkanlığı seçim heyecanı Türkiye'den önce dün sınır ötesinde başladı. Yurtdışında yaşayan yaklaşık 2 milyon 790 bin seçmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'tan birini Türkiye'nin 12'nci Cumhurbaşkanını Çankaya'ya çıkarmak için 54 ülkede sandık başına gitti. Yüksek Seçim Kurulu ise (YSK), tarihinde ilk kez yurtdışındaki Türklere de oy kullandırma operasyonunda başarılı oldu. Oy verme işleminde sorun yaşanmadığı gibi, salonlara girişte başlayan düzenli organizasyon, salonların içinde de sürdü ve seçmenler oylarını rahat rahat kullandı. Salona girişte güvenlik, isim kontrolü, sandıkların numaralandırılması, çok sayıda seçim görevlisinin ve yardımcısının bulunması, seçmenlerin yönünü kaybetmeden, herhangi bir hata yapmadan oyunu kullanabilmesine yol açtı.

OYLAR THY İLE GETİRİLECEK

Bazı ülkelerde oy verme işlemleri 3 Ağustos'ta bitecek. Gümrük kapılarında ise 10 Ağustos'a kadar oy verilebilecek. Oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından sandıklardaki zarflar bir çuvala konulup mühürlenerek, başkonsololuklardaki özel odalarda saklanacak. YSK oyların Türkiye'ye taşınması için THY'den iki uçak kiraladı. Oylar diplomatik kuryeler ve siyasi parti temsilciler eşliğinde Türkiye'ye gönderilecek. Seçmen sayısının az olduğu ülkelerden ise oylar kurye tarafından tarifeli uçakla getirilecek. Türkiye'ye getirelecek oylar 10 Ağustos'ta Türkiye'deki oylarla birlikte sayılacak.

İLK OY SİNAN'DAN
Seçimde ilk oyu yerel saat farkı nedeniyle Avustralya'nın Melbourne kentindeki St. Kilda City Hall'da 8 numaralı sandıkta Samsunlu Sinan Seven kullandı. Seven yaptığı açıklamada, "Meodow Heights semtinde oturuyorum. Bir saatlik yoldan geldim. Birincilik bana nasip oldu" dedi. 3 bin 500 kilometre uzaklıktan Melbourne'e gelen Salih Arslan mesafenin uzaklığından dolayı birçok kişinin oy veremeyeceğini savundu. Melbourne Başkonsolosu Seyit Apak, "Bugün gerçekten tarihi bir an" dedi.

BİR GÜNDE BİTTİ
Çin' de ise bin 372 seçmen oylarını Pekin Büyükelçiliği ve Şanghay Başkonsolosluğu'nda kullandı. Oyların kullanımı bir günde tamamlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk oy heyecanı sınır ötesinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN