Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin Gazze'ye yardımları 8 milyon doları aştı

Giriş Tarihi: 1.8.2014 20:07

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Türkiye'nin AFAD, Türk Kızılayı ve TİKA aracılığıyla saldırıların başladığı günden bugüne Gazze'ye toplamda 8 milyon 53 bin 893 dolar tutarında yardımda bulunduğunu açıkladı.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün internet adresinden yapılan açıklamaya göre, İsrail'in 7 Temmuz 2014'te başlayan Gazze saldırılarında bugüne kadar 166'sı kadın, 319'u çocuk olmak üzere bin 458 Filistinli hayatını kaybetti. Bin 174'ü kadın, bin 994'ü çocuk olmak üzere 8 bin 375 kişinin ise yaralandığı vurgulanan açıklamada, saldırılar nedeniyle 200 bine yakın kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Havadan ve karadan yapılan saldırılar sonucunda, 2 bin 600 evin yıkıldığı, 25 bin 390 evin ise hasar gördüğü aktarılırken, konutların yanı sıra saldırılarda 20 cami yıkılı, 75 cami, 146 okul ve 25 sağlık merkezi ise hasar gördü. Elektrik ve su başta olmak üzere altyapı tesisleri ile okul ve hastanelerin de hedef alındığı saldırılar nedeniyle, Gazze'ye öncelikli ve acil olarak gıda, ilaç ve temiz su yardımı yapılması gerektiği aktarıldı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA), son açıklamasında, Gazze'de son 8 haftada yerlerinden edilmiş 250 binden fazla Filistinli için 187,6 milyon ABD Doları tutarında acil durum yardımına ihtiyaç duyulduğunu açıkladığı kaydedildi.

TOPLAM 8 MİLYON DOLARLIK YARDIM

Türkiye'nin insanlık dramının yaşandığı Gazze'ye yardım seferberliği başlattığı belirtilen açıklamada, "Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı (Kahire Büyükelçiliği, Tel Aviv Büyükelçiliği, Kudüs Başkonsolosluğu), Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılay'ı ve sivil toplum kuruluşları (STK) eliyle yardım çalışmaları yürütüyor. Öte yandan, Başbakanlık Genelgesiyle, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonunda başlatılan yardım kampanyası ise devam ediyor. Kamu kurum ve STK'lar yoluyla Gazze yardımlarını sürdüren Türkiye'nin başta Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Yardım Kuruluşu (UNRWA) olmak üzere uluslararası örgütlerle işbirliği görüşmeleri ise devam ediyor" denildi.

Yapılan açıklamada kurumların kalem kalem yardımlarına da yer verilirken, kurumların yardımları ve yardım tutarları şu şekilde:

"AFAD:

-İlaç alımı için 1,5 milyon ABD Doları nakit aktarımı gerçekleştirildi.

-15 bin ton un ile 15 bin ton hijyen paketi gönderilmesi için ön görüşmeler tamamlandı.

Türk Kızılayı:

-1.860 gıda kolisi yerinden temin yoluyla temin edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

-Filistin Kızılayı'na 500 adet gıda kolisi alınması şartıyla 20.220 ABD Doları nakdi yardım yapıldı.

- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yürütülen ortak kampanya ile 20 ton ilaç, tıbbi sarf ve tıbbi cihazlar 27.07.2014 tarihinde Gazze'ye ulaştırıldı.

TİKA:

-15.000 aileye gıda paketi yerelden temin edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

-Ramazan Bayramı sonuna kadar 15.000 kişiye düzenli sıcak yemek hizmeti verildi.

-Jabaliye Al Nazlah Belediyesi'ne ve muhtelif bölgelere toplamda 14 adet jeneratör teslim edildi.

-Elektrik ihtiyacının jeneratörlerle sağlandığı Gazze'deki hastanelerde yaşanacak sıkıntıların önüne geçmek için düzenli olarak jeneratörlere yakıt temini sağlıyor.

-TİKA, Sağlık Bakanlığı ve Kahire Büyükelçiliği ortak girişimiyle, saldırılarda yaralananların ülkemize getirilmesi için tüm altyapı çalışmaları bitirildi. 27.07.2014 tarihinde, yaralılardan Abdulrauf Gazi Muhammed Gazze'den İstanbul'a sevki sağlandı ve tedavisine başlanıldı. Hlihazırda 41 Gazzeli yaralının tedavileri yapılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin Gazze'ye yardımları 8 milyon doları aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN