Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sulh hâkimleri sulh ile atandı

Paralel medyanın"AK Parti Projesi" dediği sulh ceza hâkimi atamalarının, HSYK'da oybirliğiyle yapıldığı belirtildi. Adı Paralel Yapı ile anılan üye hâkim Teoman Gökçen' in atamalara karşı çıkmadığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 2.8.2014
İstanbul'daki casusluk soruşturmasında tutuklama kararı veren sulh ceza hâkimlerinin özellikle bu görevlere atandığı iddiasının gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Atamaların HSYK'nın oybirliğiyle yapıldığı ve adı Paralel Yapı ile anılan üye Teoman Gökçe'nin muhalif kalmadığı ortaya çıktı Özel Yetkili Mahkemeler'in kaldırılıp yargının normalleştirilmesinden sonra; arama, el koyma, tutuklama ve diğer tedbir kararlarını verme yetkisi, HSYK'nın sadece bu işler için yetkilendireceği sulh ceza hâkimlerine bırakıldı. Yasadaki bu değişiklik "Paralel Yapı"ya yakın basın organlarında "AK Parti'nin projesi" suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Bu suçlamalara göre AK Parti, önceden planlanan operasyon için, HSYK'yı kullanarak özel hâkimler yerleştirmişti. Bu eleştiriler, özellikle İstanbul'daki "casusluk soruşturması" başlayıp polislerin gözaltına alınarak bazılarının tutuklanmaya başlamasından sonra arttı.

OYSA OYBİRLİĞİYLE...

Sulh ceza hâkimlerinin yetkilendirilmeleri, HSYK'nın 16 Temmuz tarihli Genel Kurul toplantısında yapıldı. Yani toplantıya, kurulun tüm üyeleri katıldı. Bu üyeler arasında isimleri "Paralel Yapı" ile birlikte anılan isimler de yer alıyordu. Kurul, sulh ceza hâkimlerinin yetkilendirme işlemini, 16 Temmuz'daki bu toplantısında oy birliğiyle yaptı. Bu toplantıda sadece İstanbul'da 25 sulh ceza hâkimi yetkilendirildi. Türkiye genelinde bu sayı 112'yi buldu. İstanbul'daki sulh ceza hâkimi yetkilendirmeleri HSYK üyelerinin tamamının imzasıyla yapıldı. Kararda, HSYK 1'inci Daire üyeliğinden istifa girişiminden sonra ismi, "Paralel Yapı" iddialarıyla birlikte anılmaya başlanan üye Teoman Gökçe'nin de imzası yer aldı. Gökçe, yüzlerce yetkilendirme arasından sadece 24'üne muhalif kaldı. Gökçe'nin muhalif kaldığı yetkilendirmelerden hiçbiri, İstanbul'daki sulh ceza hâkimlerine yönelik değildi. Gökçe, ağırlıklı olarak, ağır ceza mahkemesi üyelerinin tenzili rütbe ile asliye ceza mahkemesi hâkimi yapılmasını ve bazı tüketici mahkemeleri hâkimlerinin yerlerinin değiştirilmesine muhalif kaldı. Yani sulh ceza hâkimlerinin yetkilendirmesine onay verdi. Ağır ceza hâkimlerinin asliye ceza hâkimliğine getirilmesine sadece Gökçe değil, farklı görüşleriyle bilinen İbrahim Okur, İsmail Aydın ve Zeynep Hacımahmutoğlu muhalefet oyu kullandı.

TUTUKLULUĞA İTİRAZ ETTİLER
Emniyetteki paralel yapı operasyonu kapsamında, "yasa dışı dinleme" iddialarıyla ilgili 25 Temmuz'da tutuklanmasına karar verilen şüpheli 8 polisin tutukluluğuna itiraz edildi. Aralarında emniyet müdürü Mesut Yılmaz'ın da bulunduğu tutuklu polislerin tahliyesi istendi. Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu tutuklu diğer 12 polisin itirazının ise önümüzdeki hafta yapılacağı belirtildi. İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sunulan itiraz dilekçelerinin, bir üst mahkeme olan İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne yönlendirileceği ancak bu mahkeme hakiminin izinde olması nedeniyle talepleri 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin değerlendireceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sulh hâkimleri sulh ile atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN