Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci Zekeriya Öz vakası

Paralel yapıya yönelik soruşturmayı yürüten savcılara inanılmaz hakaretlerde bulunan Bolu Savcısı Zekeriya Öz’e özenen Küçükçekmece Hakimi Mehmet Karababa da savcı ve operasyonu yapan polisleri hedef tahtasına koydu.

Giriş Tarihi: 3.8.2014 22:53 Güncelleme Tarihi: 3.8.2014 22:55

Twitter hesabından paralel yapının emniyet ayağına yönelik yapılan operasyonu yerden yere vuran mesajlar atan Karababa sanki dosyanın içeriğini biliyormuş gibi kesin hüküm belirten yorumlarla kamuoyunda "operasyon haksız algısı oluşturmaya çalışıyor. HSYK ise Zekeriya Öz gibi Mehmet Karababa'nın da şovunu seyretmekle yetiniyor.

ZEKERİYA ÖZ GİBİ ŞOV YAPIYOR

Paralel yapının emniyet ayağına ilişkin operasyon ardından özellikle özel yetkili eski hakim ve savcılar, operasyonun hukuksuz olduğu yönünde algı oluşturmak üzere sosyal medyada kampanya başlattı. Bolu Savcısı Zekeriya Öz'ün bir süredir sürdürdüğü hükümet ve paralel yapı soruşturmasını yürüten savcılara yönelik yıpratma kampanyasına İstanbul Adalet Komisyonu Başkanvekilliğinden Küçükçekmece Hakimliği'ne sürülen Mehmet Karababa da katıldı.

Twitter hesabından paralel yapının emniyet ayağına yönelik yapılan operasyonu yerden yere vuran mesajlar atan Karababa sanki dosyanın içeriğini biliyormuş gibi uzaktan kumanda yorumlarla kamuoyunda "operasyon haksız"algısı oluşturmaya çalışıyor. HSYK ise Zekeriya Öz gibi Mehmet Karababa'nın da şovunu seyretmekle yetiniyor.

Halen görevde olan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi eski üyesi Mehmet Karababa'nın twitter hesabından yazdığı ve HSYK'nın seyrettiği şov mesajları:

-Her aşamada normal hukuki sürecin işlemediği bu soruşturmada,açık hak ihlalleri de dikkate alınarak;süratle AYM ve AİHM gidilmelidir.

-SC hakimliklernin kuruluşundan,tutuklama kararı verilen aşamaya kadar birçok hak ihlali yaşandiğından,kararlar kesinlikle AYM den geri döner.

-Yargı dizayn edilmemiş olsaydı bu isnat ve delillerle tutuklama olamazdı.Olsa bile itiraz sürecinde mutlaka tahliyeye sonuçlanırdı.

-SC hakimlikleri dışında normal süreçte;mevcut delil ve suçlamayla gerçekleştirilemeyecek tutuklamalar yapılmıştır.

-Gözaltı şekli,süresi ve sorgu aşaması itibarıyla;özgürlük ve adil yargılanma hakları ihlal edilerek,sistematik işkence uygulanmıştır.

-Polislerin gözaltına alınış şekli ve süresi itibarıyla özgürlük hakları ihlal edilmiştir.

-Bu operasyon bize; yolsuzlukla mücadelenin,hukuksusuzlukla engelleneceğini göstermiştir.

-Verilen tahliye kararları,haksız gözaltıları meşrulaştırmaz.Tutuklama kararları üzerindeki şaibeyi kaldırmaz.

-Bu kadar açık ve kasıtlı hak ihlallerine,darbe dönemlerinde bile rastlamak mümkün değildir.

-Bu soruşturma baştan itibaren usulsüz başlamış,usulsüzlükler zinciri son aşamaya kadar devam etmiştir.Usülsüzlükleri teker teker yazacağım

-İstanbul SC hakimliklerine atanan yargıçların tarafsızlığı konusunda kamuoyunda ciddi algı oluşmuştur.HSYK nın bunu değerlendirmesi gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci Zekeriya Öz vakası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN