Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Biz, birbirimiz için feda oluruz'

Başbakan Yardımcısı Atalay seçim sonrası AK Parti'de yaşanacak sürece ilişkin "Hepimiz birbirimiz için feda oluruz. Dostluklar var, arkadaşlıklar var, herkesin birbirine sadakati vardır. Burada hiç kimse 'ben' ile uğraşmaz" dedi

Giriş Tarihi: 4.8.2014
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay katıldığı TV programında cumhurbaşkanlığı seçimi ve ardından AK Parti'de yaşanacak olası değişimleri değerlendirirken "Aramızda 'Ben' yok, 'biz' var. Başka yerlerde olduğu gibi küçük siyaset oyunlarıyla falan hiç uğraşılmaz" dedi Atalay, seçim sonrası AK Parti açısından yaşanacak süreçle ilgili olarak ise yapılacak çok şey olduğunu belirtti. Partilerinin bir değişim geçireceğini anlatan Atalay, şunları söyledi: "Genel Başkan değişecek, Başbakan değişecek, yeni hükümet kurulacak. Ama hiçbirimizde bir tedirginlik yok. Allah'ın izniyle, istişareyle tüm o safhaları bitireceğiz. Bu hareketin, herhangi bir sekteye uğramaması hepimizin tek dileği. Kişiler falan değil. Bizler, hepimiz birbirimiz için feda oluruz. Dostluklar var, arkadaşlıklar var, herkesin birbirine sadakati vardır. Burada hiç kimse 'ben' ile uğraşmaz. "Ben' yok, 'biz' var. Başka yerlerde olduğu gibi, küçük siyaset oyunlarıyla falan hiç uğraşılmaz. Bunlar çok tehlikelidir. Bizim, hareketimiz onu kaldırmaz." Başbakan Yardımcısı Atalay, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun içinde bulunduğu durumdan çok da memnun olmadığını düşündüğünü belirterek, "Sayın İhsanoğlu, 'Başıma nereden bunu açtım' diye sanki bir pişmanlık içinde. Çok şevkli değil" değerlendirmesinde bulundu. Bu durumun CHP ve MHP'de telaş yarattığını ileri süren Atalay, "Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, çok telaşlı şu günlerde. Çünkü, ikisinin toplamını bile neredeyse alamayacak gibi bir görüntü var. Bunlar, bize daha fazla saldırmaya başladı" dedi. Atalay, MHP tabanının büyük kısmının istenen ölçüde oy vermeyeceğini düşündüklerini öne sürdü. Atalay şöyle devam etti: "Bu çatı adayın falan AK Parti'den, Tayyip Erdoğan'dan hatta bir anlamda Türkiye'den kurtulma projelerinin de bir parçası olduğunu herkes daha iyi anlıyor şu anda. Yerli bir proje olmadığını da doğrusu açık açık görüyoruz. Ben, buna tam anlamıyla inanıyorum. Kurgu falan değil, komplo teorisi değil." Atalay, Türkmenlere yardım edilmediği yönünde hükümete yöneltilen eleştirilere yanıt verirken, Türkmenler için ne gerekiyorsa yapıldığını söyledi. Atalay, "Türkmenlere karşı kendilerinin yaptıkları bir şey de yok. Bunlar iki şeyi istismar eder birincisi Türkmenleri, ikincisi şehitlerin gelmesi. Bunlar şehit sever. Siz eğer çözüm süreci ile uğraşıyorsanız, şehitler gelmesin, analar ağlamasın bu kardeşlik tekrar kurulsun, ülkemiz tekrar birlik ve bütünlük içinde o bin yıllık kardeşliğini sürdürsün, farklılıklar Türkiye'de özgürce yaşasın kardeşliğimizi güçlendirelim diye çalışırsanız bunların gözünde siz hain oluyorsunuz" dedi.

ÖZERKLİK YOK
"AK Parti Kürtlere federasyon sözü verdi" iddialarının doğruyu yansıtmadığını vurgulayan Atalay, "Başbakanımızı meydanlardaki konuşmalarını herkes dinliyor. Bizim oradaki kırmızı çizgilerimizin ne olduğunu biliyoruz. Bizim derdimizi Türkiye'yi o risklerden kurtarmak. Bölünmeden, bir birine karşı husumetten kurtarmak. Bunlar yapılmazsa bunlar gelir. Orada da öyle bölünme diye bir şey yok. Yol haritamızda özerklik diye bir şey yok. Bizim yol haritası çerçevemiz ana hatlarıyla belli. Şiddetin, silahın bitmesi, insanların evine, hayata, siyasete dönmesi ve Türkiye her meselesini demokrasi içinde çözen bir ülke haline gelmesi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Biz, birbirimiz için feda oluruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN