Ünlülerin de özeli dinlendi

Sözde Selam Örgütü soruşturmasında Cüppeli Ahmet Hoca ve gazeteci Ertuğrul Özkök gibi ünlülerin de özel hayata dair görüşmeleri kayıt altına alındı

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Sözde Selam Örgütü dosyasında özel hayatın gizliliğine ilişkin tam 37 klasör tape biriktirildiği belirlendi. Yaklaşık 30 bin sayfayı bulan özel hayatın gizliliğine ilişkin belgelerde birçok ünlü ismin de görüşmeleri yer alıyor. Şüpheli polislerin dinlemeye aldıkları isimler arasında Cüppeli Ahmet Hoca da yeralıyor. 2011'de özel yetkili mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konulan Cüppeli Ahmet Hoca serbest kaldıktan sonra da takipten kurtulamamış. Selam örgütü soruşturması içinde Cüppeli Ahmet Hoca'nın bir devlet büyüğüyle yaptığı görüşmede Fethullah Gülen'in kendisine mektup gönderdiğini adamlarının yalvar yakar evine kadar geldiklerini anlatması tüm detayı ile kayıt altına alınarak dosyasına konulmuş. Selam örgütü soruşturması kapsamında dinlenen bir başka isim ise gazeteci Ertuğrul Özkök.... Özkök'ün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu dış politikadaki tutumu sebebiyle kıyasıya eleştirdiği bir yazısı üzerine kendisini arayan Suriyeli Gazeteci Hüsnü Mahalli ile yaptığı ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın selam ve tebriklerini ilettiği görüşmesi de dosyada yer aldı.Özkök geçtiğimiz aylarda soruşturma savcısı İrfan Fidan'ın daveti üzerine İstanbul Adliyesi'ne gelerek mağdur sıfatıyla ifade vermişti.

'SELAM' BİR SENARYO
Soruşturma savcısı Fidan'ın itiraz dilekçesinde yer verdiği bilgilere göre, paralel polislerin yaklaşık 4 yıl sürdürdüğü Sözde Selam Örgütü dosyasında, gerçeğe aykırı düzenlenen binlerce resmi belge, özel hayatın gizliliğinin ihlali kapsamında kalan binlerce tape bulunuyor. Soruşturmanın bu aşamasına kadar elde bulunan 7 harddiskten ancak 2'sinin incelenebildiğini belirten Fidan, daha birçok yasa dışı işlerin tespit edilebileceğini kaydetti. Savcıya göre Selam Örgütü soruşturması çalışılıpkurgulanılarak sahneye sürülmüş bir senaryodan ibaret. Fidan'ın, "Mahkeme kararları insanların özel hayatlarını ve devlet erkanının ulusaluluslar arası görüşmelerini kaydetmeye ruhsat veremez" şeklindeki tespiti de hayli dikkat çekici.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlülerin de özeli dinlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN