Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 8.8.2014 01:50 Güncelleme Tarihi: 8.8.2014 10:15
Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep'te halka hitap etti.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- G.Antep'e 2 tane müjdem var. Konya-Karaman hızlı treni, Karaman-Ulukuşla-Adana-Osmaniye ve buradan da Gaziantep'e ulaşacak. Buradan da Şanlıurfa ve Mardin'e devam edecek.

- Sağlıkta 1867 yataklı dev bir şehir hastanesi kazandırıyoruz. 3 yıl içinde tamamlayacağız.

- Bugün Suriyeli kardeşlerimizin yaşadığını geçen yüzyıl içinde Balkanlar'daki Türkler yaşadı.

- Şu anda da zor şartlarda bulunan Suriyeli kardeşlerimize kucak açtık. Bu kalıcı bir durum değil, bu ilelebet devam edecek bir durum değil. İnşallah Suriye'de şartlar düzeldiğinde, Suriye'de o eli kanlı rejim gittiğinde buradaki kardeşlerimiz de şehirlerine, köylerine, evlerine geri dönecekler.

- Hiç kimse bize mahalle baskısı yapamaz. Hakkı savunurken kimse bizi susturamaz. Hiç kimse bize istikamet belirleyemez.

- Pensilvanya'daki zat itikaftan çıktıktan sonra beddu ediyor. İlim erbabı yeni kitaplar çıkarır bu yeni beddualar ediyor.

***

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Pensilvanya'daki zat, ramazanda güya itikaftaymış, itikafdan çıkıyor Gazze için taziye yayınlıyor, İsrail'e bir tek söz söylemiyor. Gazze için yayınladığı taziyede kendi ülkesini, Türkiye'yi eleştiriyor. Sonra itikafa geri girmiş. İtikaf sona erince çıkınca da ülkesine, milletine, bu milletin hükümetine ağza alınmayacak ifadeler kullanıyor, beddualar ediyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, Gaziantep'de, Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Erdoğan, Gaziantep'te cadde ve sokaklarla birlikte meydanı dolduran kalabalığa işaret ederek, "Caddeler, yollar maşallah meydan kadar dolu. Allah sizlerden razı olsun. Bu ne güzel manzara ,bu ne muhteşem manzara. Yine çok farklısınız Gaziantep. Yine kabına sığmıyorsun, Gaziantep. Bugün bir kez daha tarih yazıyorsun, ey Gaziantep. Rabbim sizleri korusun, rabbim Gaziantep'i muhafaza eylesin. Gaziantep yiğitlerin şehri, Gaziantep kahramanların şehri, Gaziantep gazilerin şehri ama şimdi Gaziantep aynı zamanda ensarın şehri" diye konuştu.

"Siz muhacirlere sahip çıktınız, siz sabrettiniz, siz ekmeğinizi kardeşlerinizle paylaştınız. Rabbim hayırlarınızı inşallah kabul buyursun" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Allah sizi cennetine dahil etsin inşallah, Medine'nin ensar ashabına komşu eylesin. Rabbim bir kez dana hepinizden razı olsun. Bugün sizleri bir kez daha hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Gaziantep'e en son 14 Mart'ta geldik. Bu alanda muhteşem bir buluşma gerçekleştirdik. Ardından 30 Mart'ta sandığa gittik, yüzde 55 oy oranıyla adayımızı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı, Fatma kardeşimi Büyükşehir Belediye Başkanı seçtiniz. 30 Mart'ta sandığa sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum. 30 Mart'ta bir kez daha istiklal mücadelesine sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum."

Türkiye'nin son derece zorlu ve çalkantılı bir coğrafyanın yanı başında bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Gaziantep, serhat şehrimiz olarak bölgedeki çalkantıları elbetteki çok yakından hissediyor" dedi.

Erdoğan, Suriye'den göç etmek zorunda olan 1 milyon 200 bin civarındaki insanın önemli bir kısmının Gaziantep'teki kamplarda kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bunun bazı külfetleri olduğunu biliyorum. Hepiniz bu külfetleri az ya da çok yaşıyorsunuz. Biz hiçbir zaman bencil bir millet olmadık. Hiçbir zaman sadece kendisini düşünen, kendisinden başkasına kayıtsız kalan millet olmadık. Şunu unutmayın bugün Suriye'deki kardeşlerimizin yaşadıklarını geçen yüzyılda, Balkanlar'daki Türkler yaşadı. Yüzbinlerce Türk, asırlardır yaşadıkları topraklardan koparıldı, sürgün edildi. Bulgaristan'da bir dönem yaşanan mezalim nedeniyle oradan binlerce aile ülkemize göç etti. Kafkasya'dan benzeri büyük göçler yaşandı. Onlar bizim kardeşlerimiz, akrabalarımızdı ve hepsine kucak açtık. 91'de Kuzey Irak'tan yüzbinlerce Kürt kardeşim zulümden kaçtı. Onlara da kucak açtık. Şu anda zor şartlar altında bulunan Suriyeli kardeşlerimize kucak açtık. Bu ilelebet devam edecek durum değil. İnşallah Suriye'de şartlar düzeldiğinde, Suriye'de o eli kanlı rejim gittiğinde buradaki kardeşlerimiz de şehirlerine, köylerine, evlerine geri dönecekler. İşte o ana kadar ensar olmanın sorumluğunu yerine getirecek, inşallah ensar olmanın gururunu kendimizle de çocuklarımızda torunlarımızda her zaman yüreğimizde taşıyacağız."
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN