Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baransu hakkında suç duyurusu

Dün gece gözaltına alınan Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu hakkında kendisini gözaltına alan polislere küfür ve hakarette bulunduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Giriş Tarihi: 9.8.2014 21:53 Güncelleme Tarihi: 9.8.2014 22:04
Dün gece yarısı İstanbul Adliyesi önünde hakkındaki 3 ayrı yakalama kararı gereği gözaltına alınan Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun kendisini gözaltına almak isteyen polislere küfür ve hakarette bulunduğu anlaşıldı. Aralarında Şişli ve Kağıthane Emniyet Müdürlerinin de bulunduğu polisler, savcılığa suç duyurusu yapıldı.

Dün gece yarısı 17 casusluk şüphelisi polis memuru hakkında yakalama kararı çıkarılması üzerine basın açıklaması yapan avukatların yanına gelen Mehmet Baransu, kimlik ibraz etmek istememesi üzerine adliye karakoluna götürüldü. Bu sırada Baransu iddiaya göre Şişli Emniyet Müd��rü Melih Ekici ve Kağıthane Emniyet Müdürü Ekrem Gülen'e sinkaflı küfür ve hakarette bulundu.

İki polis müdürü küfür ve hakaretleri tutanakla tespit edip Baransu'dan şikayetçi olunca savcılık Mehmet Baransu'nun şüpheli sıfatı ile ifadesine başvurdu. Baransu'nun karakola alınması üzerine vekaleti olmadığı belirlenen iki avukatta adliye karakoluna girmek istedi. Polis izin vermeyince iki avukat adliye içindeki karakolun camlarını yumrukladı. Arbede çıkan bu anlar güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Haklarında şikayette bulunulup yasal işlem başlatılan avukatlar Baransu'nun avukatları olduğunu iddia ettiler ama ispatlayamadılar.

FEM ÖĞRETMENİ POLİSLERİ ÇEKERKEN YAKALANDI

Diğer taraf Mehmet Baransu gözaltında bulunduğu sırada hastaneye sağlık kontrolüne götürülürken ilginç bir olay yaşandı. Sivil bir şahsın Mehmet Baransu'nun yanındaki polislerin görüntülerini çektiği anlaşılınca şahıs gözaltına alındı. Kimliğini ibraz etmek istemeyen şahsın FEM Dershanesi Beşiktaş Şubesi'nde öğretmen olduğu anlaşıldı. Ahmet Ak isimli öğretmen hakkında polis memurlarınca savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Ak, görüntüleri neden çektiğine ilişkin bilgi vermedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Gazeteci Mehmet Baransu'nun dün gece gözaltına alınması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapmıştı.Salihoğlu'nun yazılı açıklaması şöyleydi:

"09.08.2014 tarihli bazı yayın organlarında gazeteci Mehmet Baransu'nun haksız şekilde gözaltına alındığı, gözaltı sırasında kötü muamelede
bulunulduğu yönündeki haberlerle ilgili olarak yapılan araştırma ve incelemede; Cumhuriyet Başsavcılığımızca bazı emniyet görevlileri hakkında yürütülen soruşturmalar sırasında şüphelilerin mahkeme sorgularının yapıldığı özellikle gece saatlerinde gazeteci Mehmet Baransu'nun birkaç kez İstanbul Adliyesi'ne gelerek şüpheli vekillerinin ve şüphelilerin basın açıklamalarını takip ettiği, bunun üzerine yapılan araştırmada Mehmet Baransu hakkında, Yazılı ve Görüntülü ileti ile hakaret suçundan Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi ve Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Gösterme Suçundan ise Adana 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nce verilen 3 adet yakalama kararının bulunduğunun tespiti üzerine, emniyet birimlerinin şahıs görüldüğü yerde yakalamaları görevlerinin gereği olması nedeniyle 09.08.2014 saat 00.45 sıralarında haklarında soruşturma yürütülen emniyet görevlilerinin bir kısım avukatlarının İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptığı sırada olay yerine gelen Mehmet Baransu'nun yanına giden emniyet görevlilerinin kendisinden kimliğini istediği, kimlik ibraz etmediği, polis memurlarına direndiği, polis memurlarının ise zor kullanıp etkisiz hale getirdiği, hakkında yakalama tutanağı düzenleyip gözaltına aldıkları, yapılan uygulamada yasaya aykırı bir husus bulunmadığı anlaşılmıştır. Buna göre, Mehmet Baransu'nun Ankara ve Adana Sulh Ceza Hakimlikleri'nin yakalama kararı nedeniyle gözaltına alınmış olup, iddia edildiği gibi görevliye direnme suçundan gözaltında olmadığı hususu kamuoyuna saygıyla sunulur"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baransu hakkında suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN