Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı için sandık başına

Yarın 52 milyondan fazla seçmen Cumhurbaşkanı'nı seçmek için sandık başına gidiyor. İlk sonuçlar akşam 18.00'den sonra alınacak

Giriş Tarihi: 9.8.2014
Türk milleti, ilk kez, cumhurbaşkanı seçmek için yarın sandık başına gidecek. Başbakan Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın yarışacağı seçimde, 52 milyon 894 bin 115 seçmen, 165 bin 108 sandıkta oy kullanacak. Bu seçimde, ilk defa oy pusulalarında adayların fotoğrafları yer alacak. YSK'da çekilen kura sonucunda pusulanın ilk sırasında Erdoğan, ikinci sırasında Demirtaş, üçüncü sırasında İhsanoğlu'nun fotoğrafı bulunuyor.
TC KİMLİK NUMARALI KİMLİK: TC kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgeler ile oy kullanılabilecek. TC kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekecek.
YURTDIŞI OYLAR ATO'DA: Yurtdışındaki vatandaşların kullandığı ve uçaklarla Ankara'ya getirilen oylar, Türkiye'deki seçimin tamamlanmasının ardından buradaki oylarla birlikte sayılacak. Yurtdışından getirilen oyların bulunduğu mühürlü çuvallar, oy kullanmanın sona ereceği saate kadar ATO Congresium'da bekletilecek.
DOĞU BATI SAAT FARKI YOK: Oy verme 08.00-17.00 arasında yaılacak. Doğu ve batı arasında saat farkı olmayacak.
OY VERME YERLERİ: Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak. Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler, partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.
BAŞKAN BİLGİ VERECEK: Okuma-yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı adaylarla ilgili bilgi verecek.
SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI: Yarın 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar, alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak. Bu saatlerde emniyet ve asayiş görevlilerinden başka hiç kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak. Kahvehane, kıraathane ve internet kafeler dahil bütün eğlence yerleri kapalı kalacak.
YAYIN YASAKLARI: Yarın 18.00'e kadar televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. 18.00-21.00 saatleri arasında yayın yasak olacak ancak YSK, 21.00'den önce yayınları serbest bırakabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı için sandık başına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN