Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcıya sahte tutanakla 'Kaç İsmail' tuzağı...

Şüpheli Veli Karlı'nın savcı odasında tehdit edildiği iddiasının, paralel yapının yeni bir yalanı olduğu ortaya çıktı. Sahte tutanağın 'paralel abiler'ce tutulup kendi medyalarına servis edildiği anlaşıldı

Giriş Tarihi: 9.8.2014
Paralel yapıya yönelik "sahte dinleme ve casusluk" soruşturması yürüten savcı ve hâkimlere yönelik karalama operasyonu sürüyor. Önce ilk dalgada şüpheli avukatları, sorgu hâkimi İslam Çiçek'in odasında İsmail adında bir MİT'çinin Çiçek'e talimatlar verdiğini, bu kişinin kendilerini görünce kaçtığı iddia etti. Paralel avukatlar, CHP milletvekili Mahmut Tanal'la birlikte hakim Çiçek'in odasını bastı. Bu yalanlarını tutanak altına aldırdı, ardından da medyaya servis etti. Ancak bu kişinin basit evrak işleri için getirgötür işlerini yapan görevli bir polis memuru olduğu ortaya çıktı. Ardından paralel yapı, sahte dinlemelere ilişkin soruşturmayı yürüten savcı Okan Özsoy'un "Gerekirse 500 bin kişi tutuklarız" dediğini iddia ederek Özsoy'a yönelik itibarsızlaştırma çalışması yürüttü. Son olarak da geçen çarşamba günü paralel medyada ikinci "Kaç İsmail" vakası diye yeni bir yalan uyduruldu. Bu yalan, ikinci dalgada gözaltına alınan şüpheli Veli Karlı üzerinden sahnelendi. Savcılıktan tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen Karlı, çarşamba günü savcı Özsoy'un odasında sivil giyimli bir şahıs tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Düzenlenen tutanakla da yalanın, avukatlar aracılığıyla paralel ve muhalif medyada haber olması sağlandı. Ancak bu yalan da çabuk çözüldü. Zira o an odada bulunan ikinci kişinin soruşturmada ifade almak üzere görevlendirilen diğer savcı Gökalp Kökçü olduğu belirlendi. Üstelik Veli Karlı savcı odasında tutulan tutanakta kendisine baskı yapıldığından hiç bahsetmemişti.

11 DAKİKADA NASIL YAZDI?

Veli Karlı imzalı tutanağın sahte olduğu, tutanağın yazılış dakikalarıyla da anlaşıldı. Tutanağa göre şüpheli, 14.40'tan sonra savcının odasına giriyor. Bilgisayarda düzenlenmiş ve çıktısı alınmış bir sayfalık belgede, tutanak yazımının bitim saati 14.51 görünüyor. Tutanakta uzun uzun anlatılan olayların 10 dakikada nasıl yaşandığı ve olay bitip de hangi zaman diliminde şüpheli polisin bunları tutanağa yazdığı ise tam bir soru işareti. Bir diğer soru işareti de gözaltında bulunan ve tutuklanma istemiyle savcılıktan mahkemeye sevk edilen bir kişinin, bilgisayarı nereden bulup da bu sürede tutanak hazırladığı... Sahte tutanağın, şüpheli Karlı tarafından değil de paralel yapı ağabeylerince oluşturulduğu belirtilirken olağan akışa aykırı tutanakla ilgili savcılık da inceleme başlattı.

İŞTE SAHTE TUTANAK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcıya sahte tutanakla 'Kaç İsmail' tuzağı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN