Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç aşamalı kamp formülü!

Giriş Tarihi: 10.8.2014

AFAD ile Türk Kızılayı, üç farklı bölgede kalıcı kamplar kurulması için harekete geçti. Altınköprü Kasabası, Zaho ve Silopi'de çadır kentler oluşturulacak

IŞİD saldırıları nedeniyle evini terk etmek zorunda kalan vatandaşlara gıda ve sağlık yardımlarını düzenli olarak sürdüren Türkiye, kalıcı kamplar kurulması için de düğmeye bastı. Yapılan planlamaya göre, ilk etapta Altınköprü Kasabası, Zaho ve Silopi'de çadır kentler oluşturulacak.

KERKÜK'E 5 BİN KİŞİLİK KAMP

SABAH'a konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Altınköprü kasabasında kurmayı planladıkları kamp için ilk etapta 5 bin çadırın gönderileceğini söyledi. Çadır sayısının ihtiyaca göre arttırılmasını planladıklarını belirten Akar, "Önümüzdeki hafta oluşturmayı planladığımız bu kampa Gaziantep'deki lojistik merkezimizden gıda, sağlık yardımlarını ulaştıracağız. Oradaki ihtiyaca göre hareket edilecek" dedi.

EZİDİLER İÇİN ZAHO'DA KAMP

Kızılay'ın ayrıca Zaho'da bir kamp kurma hazırlığı olduğunu ifade eden Akar, bunun özellikle o bölgede bulunan Ezidi vatandaşları ağırlayacağını belirtti. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin mağdur olan herkesin kamplardan faydalandırılacağını vurgulayan Akar, "Zaho'daki kamp ile de olası göç akışının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Her iki kamp da her kesime hitap edecek. Ayrıca sürekli hareket halinde olan vatandaşlara da yollarda gıda, sağlık malzemeleri ve battaniye gibi yardımlarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu. Öte yandan AFAD, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bir çadır kent kurulması için harekete geçti. Çadır kent, sınırda biriken Ezidi ailelere hitap edecek. Gelen ailelerin Silopi'de bu şekilde kontrol altında tutulması sağlanacak.

DUHOK RİSKLİ BÖLGE

Edinilen bilgiye göre, Duhok'ta kurulması planlanan 20 bin kişilik Türkmen kampı ise bölgenin IŞİD saldırılarının etkisinde kalması nedeniyle riskli bölgeye dönüştü. Bu nedenle burada kurulması planlanan kamp, şu an için askıya alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç aşamalı kamp formülü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN