Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anket şirketleri AK Parti seçmeninde rehavete sebep oldu

Türkiye tarihinde ilk kez halk tarafından seçilen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, seçim öncesinde yapılan anketlerin AK Parti seçmeninde rehavete neden olduğu ve bundan Erdoğan'ın etkilendiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 00:09 Güncelleme Tarihi: 12.8.2014 00:22
A Haber'de Sevilay Yükselir'in sunduğu %100 Siyaset programında seçim sonuçlarını ve araştırma şirketlerinin seçim öncesi tahminlerini değerlendiren GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, anketlerin AK Parti seçmeninde rehavete sebep olduğunu söyledi.

ANKET ŞİRKETLERİ AK PARTİ SEÇMENİNDE REHAVETE SEBEP OLDU

Aktaş, seçime katılım oranının düşük olması, CHP'yi değil, daha ziyade AK Parti'yi vurduğunun altını çizerken, anket şirketlerinin katılım oranını daha yüksek hesaplayarak tahminde bulunması neticesinde ortaya çıkan oy oranları nedeniyle özellikle AK Parti seçmeninin rehavete kapıldığını belirtti.

İhsan Aktaş şöyle konuştu:

Seçime gitmeden önce halka, seçime katılıp katılmayacağını sorduk. Aslında Türkiye'deki seçmenin %20'sinin o tarihte tatilde olacağını söylemişlerdi. Tatilde olanlardan da geriye dönüp seçime katılma motivasyonunda olanlardan da CHP ve AK Partili seçmenin başa baş olduğu görülüyordu. Bir kısmı tatilde, diğer kısmı da memleketlerinde çalışmaktaydı.

CHP SEÇMENİ TATİLDE, AK PARTİ SEÇMENİ MEMLEKETİNDE ÇALIŞMADA

CHP seçmeninin kahir ekseriyeti tatilde, yani o yüzde 20'nin kahir ekseriyeti. AK Parti'nin de kahir ekseriyeti Anadolu'da çalışmada.

AK Parti'nin özellikle İstanbul'daki seçmenine bakarsak özellikle Kastamonu, Sinop, Giresun, Rize gibi yerlerdeler.

CHP'nin güçlü olduğu yerlerde katılım yüksek. Mesela İzmir'de katılım yüzde 80'i buluyor. Türkiye ortalamasının üstünde. CHP seçmeni, hareket kabiliyeti daha yüksek, ekonomik gücü daha iyi bir seçmen.

AK Parti seçmenine baktığınızda da biraz daha alt gelir gruplarından oluşuyor. İzmir'deki, Bodrum'daki bir seçmenin kalkıp İstanbul'a gelmesi daha kolay.

TATİLDEN DÖNMEK KOLAY AMA İŞİ GÜCÜ BIRAKIP İSTANBUL'A DÖNMEK ZOR

Ama Rize'ye çay toplamak için, Giresun'a fındık toplamak için giden seçmenin İstanbul'a gelmesi daha zor. Bir ailenin İstanbul'a gelip gitmesi bin liralık maliyet anlamına gelir. Üstelik bu gelip gitmeden dolayı bir de iş kaybı oluşuyor. İnsanlar bu açıdan rahat değiller.

Bir de araştırma firmalarının bu seçime olumsuz bir katkısı oldu. Hemen hemen bütün araştırma firmaları katılımı yüzde 80-85 bandında görerek, bu katılım oranıyla beraber sayın Başbakan'ın oyunu yüze 54-55 bandında verdiler.

KATILIMIN DÜŞÜK OLMASI CHP'Yİ DEĞİL, AK PARTİ'Yİ VURDU

Sonuçta bu oranlar seçmende bir rehavet oluşturdu. Ben, seçime katılmayan seçmen sayısının AK Parti'de daha yüksek olduğunu düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anket şirketleri AK Parti seçmeninde rehavete sebep oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN