Gazze için kritik hamle

Başbakanlık AFAD Gazze için hayati ihtiyaçları karşılamak için BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı ile birlikte insani yardım hava koridoru açıyor.

Giriş Tarihi: 11.8.2014 11:19
Türkiye- Gazze arasında kurulacak hava köprüsü ile 11 bin koliden oluşan insani yardım malzemesi Gazze'ye ulaştırılacak. Yardımın 3 bin 500 koliden oluşan ilk bölümü bugün gidiyor.

7 Temmuz'dan bu yana İsrail saldırıları ile zor durumda bulunan Gazze'ye Türkiye'nin girişimleri ile İnsani yardım koridoru açıldı. Türkiye- Gazze arasında açılan hava koridoru ile Gazzelilere 11 bin koliden oluşan insani yardım gönderilecek. Gazze için ilk uçak bugün 17.00'de Ankara Esenboğa Hava Limanından kalkacak. Hava koridorunun açılması ile birlikte, 15-19 Ağustos'ta yapılacak 2 uçak seferi ile 7 bin 500 gıda kolisi daha Gazze'ye gönderilecek. Esenboğa Havalimanından kalkan uçak Tel Avib'deki Ben Gurion Havalimanına inecek.

İKİNCİ SEVKİYAT GEMİ İLE YAPILACAK

Yardım Kolileri, ton balığı, kavurma et, barbunya, pilaki, humus, meyve suyu, çay, şeker, tahin, bisküvi, ve süt tozu gibi hemen tüketilebilir konserve gıdalardan oluşuyor. TOBB tarafından karşılanan bin gıda kolisinde ise, yağ, pirinç, zeytin, tahin helva, un, şeker, konserve ve makarna gibi gıdalar bulunuyor.

Başbakanlık AFAD, 30 Ağustos ve 16 Kasım tarihleri arasında 5 ayrı yapacağı seviyatla 15 bin tonluk unu Gazze'ye ulaştıracak.

AFAD'tan yapılan açıklamada, yardım malzemelerinin içeriği, sahadan alınan veriler doğrultusunda yapılan ihtiyaç analizine göre belirlendiği belirtilirken, yardımlar BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze için kritik hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN