Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalefet oyları 'çatı aday'la eridi

CHP ve MHP'nin çatı adayı İhsanoğlu, muhalefetin yerel seçimdeki yüzde 44 civarındaki oylarını eritip yüzde 38'e düşürdü

Giriş Tarihi: 12.8.2014
CHP ve MHP'nin aday gösterdiği ve 14 siyasi partinin destek verdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aldığı oy oranı, son yerel seçimlere göre CHP ve MHP'nin oylarının eridiğini ortaya koydu. 30 Mart'taki yerel seçimlerde iki partinin oy oranı yüzde 44 civarında tercihini CHP ya da MHP'den yana kullanan toplam seçmen sayısı da 19 milyon 586 bin olmuştu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki partinin aday gösterdiği İhsanoğlu ise 15 milyon 586 bin oy alabildi. Oy sayısı yerel seçimlerle kıyaslandığında CHP ve MHP'den 4 milyon civarında seçmenin tercihini İhsanoğlu'ndan yana kullanmadığını gösterdi. 4.5-5 milyon civarında seçmenin sandığa gitmediği tespitinde bulunan CHP'de ise seçimlerin hemen ardından hesaplaşma başladı. İhsanoğlu'nun aday gösterilmesine tepki gösteren ulusalcı isimlerden Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum "Bu başarısızlığın sorumlusu kimse, Genel Başkan ise tabii ki olağanüstü kurultay olur" dedi.

KENDİ İLÇESİNDE KAYBETTİLER
İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu ile Karadeniz'de aldığı oylar düşük olan İhsanoğlu 15 ilde seçimi kazandı. Aydın, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Hatay, İzmir, Kırklareli, Muğla, Tekirdağ'da en yüksek oyları alan CHP, belediye yönetimlerine sahip olduğu Burdur, Giresun, Sinop, Yalova ve Zonguldak'ta ise tercih Erdoğan'dan yana oldu. Yine İstanbul'da CHP'nin elindeki Avcılar ve Büyükçekmece ilçelerinde Erdoğan ilk sırada çıktı. Tespitler İstanbul'da 2 milyon 718 bin seçmenin sandığa gitmediğini de gösterdi. Ankara'da ise CHP'li belediyelerin olduğu Çankaya ve Yenimahalle'de de İhsanoğlu birinci oldu. CHP'deki ağırlıklı görüş ise sandığa ağırlıkla CHP'li seçmenin gitmediği, Erdoğan'a giden oyların ise MHP tabanından olduğu.

'ORTADA BİR HEZİMET VAR'
Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilememesi, en büyük etkiyi CHP'de yaratacak. Partideki ulusalcı isimler seslerini yükseltmeye başlarken, Deniz Baykal da seçim öncesi Kılıçdaroğlu'nun başarısızlık halinde 'risk aldım' sözünün gereğini yerine getirmesi gerektiğini söylemişti.

"HALA SUSMAK YAKIŞMIYOR"
Grup Başkanvekili Muharrem İnce, görüşlerini Twitter hesabından paylaştı. İnce, "Ortada büyük bir hezimet var, hala susmak ve 'başarılıyız' demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz" dedi. CHP'nin eriyip gitmesini seyretmeyeceğini belirten İnce, "Şimdi hezimete kılıf bulma zamanı değil, çare bulma zamanıdır" ifadesini kullandı.
Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, kandırılan CHP seçmenine yazık olduğunu belirterek "Genel Başkan, AKP'den yüzde 10 oy alacağını kimden duydu? Kim CHP seçmenini kandırmamıza neden oldu? Biri var, o sorumludur" dedi. Bu adayla olamayacağını söylediklerini hatırlatan Batum, "O zaman bu strateji hatasıdır. Bu başarısızlığın sorumlusu Genel Başkan ise tabii ki olağanüstü kurultay olur" diye konuştu.
İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de Twitter'dan yaptığı değerlendirmede "Çatı adayın, CHP - MHP genel başkanları tarafından kişisel tasarruflarıyla belirlenmesi 'dayatma' olarak algılanmış, onay görmemiştir. Hezimetin sorumluluğu, çatı aday formülü yanlışını yaratıp milyonlarca seçmene dayatan yetkililerindir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalefet oyları 'çatı aday'la eridi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN