Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçmen başkanlık sistemine vize verdi

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Siyaset uzmanları, sandıktan çıkan seçim sonuçlarını, vatandaşların başkanlık sistemine vize vermesi olarak yorumladı:
Genar Başkanı İhsan Aktaş: Recep Tayyip Erdoğan'ın ülke ile alakalı koyduğu hedeflere Türk halkının güvendiği ortaya çıktı. Dolayısıyla başbakanın başkanlık vizyonuna vatandaşın vize verdiği söylenebilir. Halk HDP'ye de ciddi oy verdi. AK Parti ve HDP Türkiye'de değişimi temsil eden kanatlar. Toplamına baktığınız zaman yüzde 60'ı aşan oy var. Toplam rakamla değişim talebi çıkar diye düşünüyorum. Değişimi isteyen oylar. Zaten Sayın Başbakan da bulunduğu ortamda yetkilerini kullanır.
Seta İstanbul Siyaset Araştırmaları Direktörü Yardımcısı Doç. Dr. Nebi Miş: Türkiye'de 2015 seçimlerinden itibaren cumhurbaşkanlığının görevlerini yeniden tanımlayarak hatta belki daha da güçlendirmemiz gerekecek. Bu açıdan evet, başkanlık sistemi ile halkın çok büyük bir itirazı da olmayacak iyi anlatılabilirse eğer. 2015 seçimleriyle AK Parti'nin geleceği ve Çankaya'nın dizayn edilmesi birbiri ile paralel ilerlemesi gerekiyor.
ANDY-AR Uzman Araştırmacı Faruk Acar: Seçmen artık Erdoğan'ın söylemini değil eylemini takip edecek, ilerleyen günlerde balkon konuşmasında yaptığı gibi bir duruş sergilerse zaten başkanlık sistemi gibi yönetildiğimizi göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçmen başkanlık sistemine vize verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN