"Sistemin adı ya başkanlık ya yarı başkanlık olmalı"

Giriş Tarihi: 12.8.2014 09:24
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, seçilmiş cumhurbaşkanı ile seçilmiş bir başbakan bundan sonra görevde olacağını belirterek, "Mademki referandumla milletin doğrudan cumhurbaşkanı seçilmesini kabul ettik sistemin de buna göre yapılandırılması gerekir. Sistemin güçlü bir şekilde ve doğru düzgün kurulması gerekir. Sistemin adı ya başkanlık veya yarı başkanlık olarak konulması gerekir. Önümüzdeki aylarda bu konu tartışılacaktır. 2015 seçimlerinden sonra bu konu gündeme gelecektir. 2015 seçimlerinden Anayasayı değiştirecek en azından referanduma götürecek sayıyla çıkacağımızı düşünüyorum" dedi.

İşler, TVNET'te katıldığı programda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AK Parti'ye döneceğine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Abdullah Gül AK Parti'nin kurucularından olduğunun altını çizen İşler, "Başbakanımız, cumhurbaşkanlığımızı yaptı. Onun partiye dönmesi kadar doğal bir şey olamaz. Onun böyle bir talebi olduğu zaman ilgili kurullarda görüşülür ve gereken adımlar atılır. Bundan farklı şeyler çıkarmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Burada bir sıkıntı görmüyorum" dedi.

MUHALİF TAVIR İÇİNE GİRMEZLER


2007 yılında Cumhurbaşkanı Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığının açıklandığı günlerin göz önünde bulundurulduğu zaman kardeşlik hukukunun çok net bir şekilde görüldüğünü söyleyen İşler şunları kaydetti:

"Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül birlikte kararlar verdiler birlikte yürüdüler. Bundan sonra da onların arasındaki kardeşlik hukukunun ilelebet devam edeceğini düşünüyorum. Birbirlerine rağmen muhalif bir tavır içine gireceklerine ihtimal vermiyorum. Elbette ki Cumhurbaşkanımız dönmek isterlerse zaten olağanüstü kongre sürecinden sonra cumhurbaşkanımızın görev süresi bittikten sonra ne zaman dönmek isterse bütün kapıların açılacağını düşünüyorum.

KANUN 28 AĞUSTOS DİYOR


Cumhurbaşkanı Kanunu'na bakarsanız orada bir ifade var. Kazanan aday adına zabıt belgesi veya mazbata hazırlanır ve Meclis Başkanı tarafından adaya verilir. Aday yemin eder ve o gün cumhurbaşkanın görev süresinin dolacağı gündür. Devir teslimim yapılacağı gündür. Dolayısıyla bu da 28 Ağustos'u işaret ediyor. Başbakanımız ve müstakbel cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon programında 28 Ağustos'a kadar görevinin başında olacağını söyledi. Kanun açık orada sıkıntı olmaz. Başbakanımızın adaylığında da itiraz ettiler. Muhalefet yine bulanık suda balık avlamak isteyebilir.

ORTAK AKILLA HAREKET ETMELİYİZ


AK Parti yükselen değer. ANAP ve DYP örneği gündeme getirilir. Rahmetli Özal kendini Çankaya atarak kurtarmış oldu. Çünkü oyları yüzde 20 idi. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy aldı. AK Parti yükselen bir değer. Biz bir sonraki seçimlerde kaybetmemiz söz konusu olmaz. Biz birlik ve beraberliğimiz korumamız lazım ve ortak akılla hareket etmemiz lazım. İstişare mekanizmasını etkin bir şekilde kullanmamız lazım. Bunları yaptığımız zaman başarılı olmamak için hiçbir neden yok. AK Parti zaten rüştünü ispat etmiş bir parti. Elbette ki zamanı gelince genel başkan değişikliği olması gayet doğaldır. AK Parti iktidarda 12 yıl geçirdi büyük başarılara imza attı. Hakim parti olma yolunda hızla ilerliyoruz. 20 yıl hatta 30 yıl kesintisiz AK Parti hükümet etmeye devam edecektir.

YA BAŞKANLIK YA YARI BAŞKANLIK


Halkın seçmiş olduğu cumhurbaşkanı daha etkin olacak. Şimdi seçilmiş cumhurbaşkanı ile seçilmiş bir başbakan olacak. Mevcut anayasa gereği yetkileri var ama sorumsuz. Biz AK Parti olarak bunun önlemini almak istedik. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı halka hesap verecek. Türkiye'nin sistem değişikliğine gidilmesinin yararlı olacağını düşündük. Sistemin güçlü bir şekilde ve doğru düzgün kurulması gerekir. Mademki referandumla milletin doğrudan cumhurbaşkanı seçilmesini kabul ettik sistemin buna göre yapılandırılması gerekir. Sistemin adı ya başkanlık veya yarı başkanlık olarak konulması gerekir. Önümüzdeki aylarda bu konu tartışılacaktır. 2015 seçimlerinden sonra bu konu gündeme gelecektir. 2015 seçimlerinden Anayasayı değiştirecek en azından referanduma götürecek sayıyla çıkacağımızı düşünüyorum."

TIPIŞ TIPIŞ EVİNE GİTTİ


Seçim sonuçları üzerinden muhalefet liderlerine yüklenen İşler, "Kılıçdaroğlu hiçbir açıklama yapmadan tıpış tıpış evine gitti. Son derece yanlış ve anti demokratik bir ifadeydi. Baskının 'l'sını kendisi yapıyor, genlerinde var. Tıpış tıpış gideceksiniz ifadesi siyasi tarihimize girdi. Hem Kılıçdaroğlu hem Bahçeli "Bu seçimin kaybedeni Erdoğan' dedi. Ben şaka zannettim önce. Akla ziyan bir açıklamadır. Bu milletin zekası ile alay etmektir. Çatı aday emekli olmuştu. Kendisi adına üzülmüştüm. Projeye alet olması hoş bir durum değildi" ifadelerini de kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sistemin adı ya başkanlık ya yarı başkanlık olmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN