Tarih 27 Ağustos isim istişareyle

Erdoğan, yemin törenine kadar Başbakanlık görevini sürdürecek. 28 Ağustos'taki yemin töreninden önce olağanüstü kongre yapılacak. Genel Başkan ve Başbakan aynı kişi olacak. Aday isim, parti kurullarında ve camiadaki istişareler sonucunda belirlenecek

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan AK Parti MKYK, Erdoğan'ın yemin töreninden bir gün önce 27 Ağustos'ta olağanüstü kongreye gidilmesi kararı aldı. Kongrenin tek gündem maddesi genel başkan seçimi olacak. Kararı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik açıkladı:
BUGÜN O ZARURET YOK: Seçilecek kişi başbakan ve genel başkan olacak. Hatırlarsanız 2002'de başbakanımız seçime sokulmadığı için genel başkandı, Sayın Abdullah Gül hükümeti kurdu. O bir zaruretti, bugün böyle bir zaruret yok.
GÜL ŞANIYLA YEREFİYLE GÖREV YAPTI: Sayın Abdullah Gül, şanıyla şerefiyle 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yaptı. Alıştığımız cumhurbaşkanları gibi yapmadı. 81 vilayete gitti, uçaklar dolusu işadamını, yeni pazarlar bulmak üzere dünyanın dört bir yanına götürdü. Ülkesini temsil etti. Başbakanımız da Köşk'e çıktıktan sonra, nasıl bir cumhurbaşkanı olacak? Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. 12 yıla yaklaşan bir Başbakanlığı var. Nasıl bir Başbakan olduysa öyle Cumhurbaşkanı olacaktır.
28 AĞUSTOS'A KADAR BAŞBAKAN: Başbakan'ın Genel Başkanlığı 28 Ağustos'ta kendisine mazbatası takdim edilip yemin ettikten sonra bitecek. ABD'de yeni başkan seçilir, eski başkanın o süreye 'topal ördek' dönemi denir. Bu süre topu topu 18 gündür. Mevcut cumhurbaşkanı bütün yetkileri kullanır ama sayın başbakan, cumhurbaşkanının hiçbir yetkisini kullanamaz. Bizim partimizin hukukçu kurmaylar ve üniversitelerdeki yapılan görüşmeler sonucunda böyle bir karara varılmıştır.
KONGRE 27 AĞUSTOS SAAT 10.00'DA: Tek maddeli bir gündemle yapılacak olağanüstü büyük kongre 27 Ağustos'ta saat 10.00'da toplanacak. Teknik tarafları var bu işin, çoğunluk sağlanamazsa bir gün sonra. Ama böyle bir ihtimal görmüyoruz.
BAŞBAKAN'IN KİM OLACAĞINI GÖRÜŞMEDİK: MKYK'da isimlendirme meselesi üzerinde durmadık. Sayın Başbakan bu süreçte bütün üyelerle, vekil arkadaşlarımızla, gerekli gördüğü diğer yetkililerle istişarelerde bulunacak. Ortak akılla bir isim üzerinde anlaşacağız.
KİMSE ÇATIŞMA BEKLEMESİN: Kimse AK Parti'de kavga, gürültü, çatışma, kaos beklemesin. Yüzde 52 halk desteği olan bir cumhurbaşkanı var. Halk tarafından iktidar olarak tayin edilen bir partinin içinden çıkacak hükümet, güç birliği yaptığı zaman Türkiye'de bir takım şeyler iyiye gidecektir.

GÜL'ÜN PARTİYE DÖNMESİ DOĞAL
MHP VEYA CHP'YE DÖNMESİNİ BEKLEYEN VAR MI?: Sayın Gül'ün partiye dönmesi kadar normal bir şey olamaz. MHP'ye CHP'ye dönmesini bekleyen var mı içinizde? Gül, bu partinin kurucularındandır. 58'inci hükümetin başbakanıdır, dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısıdır. Sonra da cumhurbaşkanıdır. Biz Sayın Abdullah Gül'e, yeni seçtiğimiz başbakanımıza, konumlarından ziyade, onlara ağabeylerimiz gözüyle bakıyoruz. Sayın Abdullah Gül ile Başbakan arasında birileri bir çatışma bekleyebilir. Onların da hevesleri kursağında kalacak. Sayın Gül'ün başımızın üzerinde yeri var. Biz onu hasretle kucaklamaya hazırız. Ama tabii dediğim gibi bu zaman, sayın cumhurbaşkanımızın durumu tabii ki konuşulacaktır.
KAYSERİ İL BAŞKANI OLMAZ: Sayın Gül partiye döndüğü zaman bir tecrübe birikimiyle, gerçekten yaptığı hizmetleri arkasına alarak geldiği zaman, bir unvanı olmadan da parti üyesi olunur, bir unvan verilecekse bugüne kadar yaptığı görevler göz önüne aldığımızda, Kayseri'de il başkanı olmasını kimse beklemiyor. Hizmet etmek ille başbakan genel başkan olmayı gerektirmeyebilir. Hatırlarsanız "Benim bir hesabım yoktur" dedi.
27 AĞUSTOS GÜL'LE DEĞİL ERDOĞAN'LA İLGİLİ: Kongre için 27 Ağustos tarihinin seçilmesi Cumhurbaşkanı Gül'ün gelişiyle ilgili değil Başbakan Erdoğan'ın Köşk'e gidişiyle ilgilidir.

ERDOĞAN KAPALI ZARFTA İSİM ALDI
AK Parti MKYK'da Genel Başkanlık ve Başbakanlık koltuğuna kimin oturacağına ilişkin istişareler de yapıldı. 12. Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan, parti kurmaylarına kimi Genel Başkan ve Başbakan olarak görmek istediklerini sordu. MKYK üyeleri de düşündükleri isimleri kapalı bir zarfa koyarak Erdoğan'a iletti. Erdoğan ikinci istişareyi de yarın gerçekleştirilecek Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih 27 Ağustos isim istişareyle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN