Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan’ın kafasındaki modelde Davutoğlu Başbakan

Giriş Tarihi: 13.8.2014

Yaptığı yorum ve analizlerle ilgi çeken, demokrat kimliği ile son dönemlerdeki makaleleri ses getiren Akşam Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan El-Cezire sitesinde dün ‘’Gül beklenirken, Erdoğan yeni AK Parti’yi kuruyor’’ başlıklı makalesi de çok tartışılacağa benziyor.

Erdoğan'ın gündeminde; Paralel Devlet, Kürt Sorunu ve Yeni Anayasa var. Bu üç devasa sorunu önümüzdeki dönemde çözmek istiyor. Bu sorunları çözebilmek için hükümet ile koordineli çalışması hatta ciddi risk alıp siyaset üretmesi gereken başbakanın olmasını istiyor. İşte bundan dolayı Erdoğan'ın kafasındaki sisteme en uygun kişi Ahmet Davuoğlu olduğu çok gizli değil artık. Gül'ün bu sisteme pek sıcak bakmadığı da herkes tarafından biliniyor. İşte Erdoğan kafasındaki sistemi uygulamak istiyor. Gazeteci- Yazar Etyen Mahçupyan ile 10 Ağustos sonrası oluşan gerginliği konuştuk.

Ak Parti'nin şuanda yaşamış olduğu Başbakan kim olsun tartışması bir gerilim midir, yoksa doğal bir tartışma mıdır? Nasıl değerlendiriyorsunuz?


Tabii ki doğal bir tartışma. Çünkü herhangi bir partide zaten yeni başbakan tercihi muhakkak parti içinde farklı görüşlere neden olacaktır. AK Parti gibi bir partide bunun olmaması düşünülemez. Kendi içinde yeterince çoğulcu olan, geniş bir tabana oturan bir parti bu. Zaten öyle başlamıştı. Kadro içinde başladığı içinde bir çok ismi bugün AK Parti dediğinizde sayabiliyoruz. Bu isimlerinde her birinin bir fikri var, bir görüşü , bir eğilimi var. Her birinin kafasında farklı bir cumhurbaşkanı, başbakan, herhangi bir bakan gibi beklentiler olacaktır tabii.

ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan’ın kafasındaki modelde Davutoğlu Başbakan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN