Üç koruması şehit olan Rojin anlattı

Kürt sanatçı Rojin, şehit 3 polisin acısını yaşarken, çarpıcı bir Selahattin Demirtaş iddiası ortaya attı.

Giriş Tarihi: 18.8.2014 12:14 Güncelleme Tarihi: 18.8.2014 12:15
Sırf barıştan yana olduğu, 30 yıllık kahredici savaşta öldürülen Kürt gençleri kadar Mehmetçiklere de yandığını söyleyebilme cesareti gösterdiği için hedef tahtasına konmuştu Rojin. PKK'nın boykot ettiği TRT Şeş kanalında program yapması ise günahların en büyüğüydü! Tehditler alıyor, darp ediliyordu. Bu yüzden korumalarla dolaşıyordu. Önceki gün de Silopi'de kamplara yerleştirilmiş Yezidilere yardım amacıyla yola çıkarken de koruma yardımı istemişti.

Önceki gün, IŞİD katliamlarından kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Silopi'deki kamplara yerleştirilen Yezidilere maddi ve manevi destek vermek üzere yola çıkmıştı. İş adamlarından da yardım toplamıştı giderken... Yanında Milliyet gazetesi yazarı ve sinema oyuncusu olan Pelin Batu vardı. Kazadan canlarını son anda kıl payı kurtarmışlar ama arkalarından gelen üç koruma memuru ne yazık ki karşıdan korkunç bir hızla gelen ve onların şeridine geçen bir başka aracın kurbanı olmuşlardı. Gencecik insanlardı, evliydiler, çocukları vardı, birinin eşi hamileydi.

Bir insanın başına gelebilecek en büyük acılardan birini yaşıyor Rojin... Düşünün, tehdit edilen, yapayalnız, tek başına bir kadın. Bu ülkenin barış dolu bir geleceğe taşınması için de elini taşın altına koymuş bir sanatçı o aynı zamanda.

Rojin çok eski bir arkadaşım. Geçmiş olsun demek, başsağlığı ve sabır dilemek için aradım.
Telefonu açar açmaz ağlamaya başladı.

Bir süre konuşamadı.

İlk sözü o oldu:

"Keşke ben ölseydim de onların ölümünü görmeseydim. Gencecik insanlardı, gözlerimin önünde gittiler. Geride bıraktıkları eşleri, çocukları, anne ve babaları aklıma geldikçe kahroluyorum."

Ne söyleyeceğimi, nasıl teselli edeceğimi bilemiyorum. Benim de kelimeler boğazımda düğümleniyor. Kendimi toparlayıp, "Bu bir kader, koruma polisleri görevleri gereği senin yanında olmasalardı başka bir yere korumaya gideceklerdi. İşleri bu. Kendini suçlama" diyecek oldum ama beni dinlemedi bile:

"Tamam ama kendimi sorumlu hissediyorum. Bu acı benden ömür boyu gitmez."
Rojin'i kahreden bir başka şey de sosyal medyada yürütülen linç girişimi... Bunu yapan da son yıllarda PKK'ya yamanan bir şarkıcı... Ölen polislere zerre saygısı yok, usulen "Polislere üzüldüm ama" diyor ve ekliyor:

"Rojin'i tehdit eden yok, boşuna koruma verilmiş."

Allah'tan itibar edilmiyor onun gibilere:

"Ben istemez miyim yanımda tanımadığım koruma polisleri olmadan özgürce, tek başıma dolaşmayı. Kaç kere darp edildim, saldırıya uğradım. Van'da konser vereceğim zaman aldığım tehditler üzerine Selahattin Demirtaş'ı arayıp yardım istedim. Bugün demokrasiden dem vuran Demirtaş bana 'Tabandan senin AKP'li olduğuna dair bir algı var' demişti. O zaman anlamıştım üzerime yönelik saldırıların arkasında bir karar olduğunu."

Çünkü o hiçbir tarafa angaje değil. Acıysa kimin acısı olduğuna bakmadan yanan bir duygu insanı; sanatçı... Bu yüzden aynı sözü sık sık tekrarlıyor:

"Her iki tarafa da yandığım için bu durumdayım, kötü insan ilan edildim."

Konuşmamız sık sık hıçkırıklarıyla kesiliyor. Koruma polislerinin cenazelerine bile gidemediği için çok üzgün. Ama şimdi ailelerinin ve çocuklarının sorumluluğunu omuzlarında hissediyor. "Elimden gelen her şeyi yapacağım, tüm gücümle" diye ekliyor.

Rojin, tırnaklarıyla kazıyarak tutunmayı başaran bir sanatçı. Geçen yıllarda TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'den işittiği ağır bir hakaret yüzünden Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından aranarak teselli edilmişti. Kendini toparlamış yeni bir albümle sevenlerinin karşısına çıkmıştı.

Hayat dolu, matrak, muzip bir insan aynı zamanda… Bu kadar gülen, güldürebilen birinin başına bu denli talihsiz olaylar gelmesi, bir takım çevrelerin linç girişimlerine muhatap olması onun belki de hayatla bir imtihanı. Bir çeşit sabır testi... Kim bilir.


YARDIM KONSERİ İLE GELEN MUTLULUK

Şarkıcı Rojin, Van'da konteyner kentlerde kalan depremzede aileler için geçtiğimiz aylarda bir konser vermişti. Rojin, konser geliriyle satın alınan evin anahtarını 2 çocuklu dul bir kadına vermişti. Anahtar tesliminden sonra Rojin, bir çocuğu kucağına alarak sevmişti. Şarkıcı Rojin, son olarak önceki gün Silopi'de kamplara yerleştirilen Yezidilere yardım hedefiyle konser vermeye gidiyordu.

Kaynak: Fuat Uğur - Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç koruması şehit olan Rojin anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN