Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'in hedef gösterdiği gruptan Paralel'e dava

Giriş Tarihi: 22.8.2014
Paralel ihanet çetesinin 2010'da, hükümete karşı darbe tertipledikleri iddiasıyla operasyon düzenlediği Nur cemaatinin Tahşiyeciler kolu da Fethullah Gülen'e hukuk mücadelesi başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusu yaparak, "Paralel yapının dış güçlerle işbirliği yaparak devleti sessiz ve derinden ele geçirme planı yaptığı ortadadır" dediler.

TALİMAT EKRANDAN GELDİ

Fethullah Gülen'in 6 Nisan 2009'da internet sitesine konulan bir konuşmada hedef gösterilen Tahşiyeciler, aradan bir yıl bile geçmeden operasyona uğradı. 120 kişi gözaltına alındı, bazıları 17 ay tutuklu kaldı. Gülen'in, "Türkiye'de de Hizbulvahşetten sonra El-Kaide'yi icat ettiler. Yarın daha başka şeyler de icat edebilirler. Mesela Tahşiye diye bir şey icat edebilirler. Onları güçlendirirlerse ellerine silahlar da verebilirler. Adlarına da Tahşiyeciler derler. Sonra da Kalaşinkoflar verirler ellerine, iki yerde bir şey yapınca bunlar. Demek ki imkân bulunca bunlar da silahlanabiliyor. İnsanlara terörist damgasını vuracaklar orada" dediği konuşmasından bir süre sonra bu kez de paralel medya devreye girdi. Samanyolu TV'de yayımlanan 'Tek Türkiye' isimli dizide 'Karanlık Kurul'un icat ettiği Tahşiye Örgütü ismi kamuoyuyla paylaşıldı. İhanet çetesinin talimatı, emniyetteki paralel uzantıları harekete geçirdi. Teknik takibin ardından yasa dışı El Kaide mensuplarının deşifresine yönelik 22.01.2010 tarihinde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonda, 122 kişi gözaltına alındı.

'BİR GECEDE TERÖRİST OLDUK'
Gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınan Tahşiyecilerin lideri 66 yaşındaki Mehmet Doğan ise "Gözümde yüzde doksan oranında görme kaybı var. Ayrıca MS hastasıyım başkasının yardımı olmadan hareket dahi edemem. Şimdiye kadar örgüt kurmadım da 66 yaşından sonra mı örgüt kuracağım" diye konuştu. Doğan 17 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Mehmet Doğan, son olarak da haklarındaki ithamlarla ilgili suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, "Emniyet raporlarında ve devletin elindeki belgelerde açıkça görüleceği üzere paralel yapının hedef gösterdiği kişiler o zamana kadar asayişi ihlal edecek bir tek hadiseye dahi karışmamıştı. Çevrelerinde güzel ahlaklı olarak bilinen kişiler, bir gecede terörist ilan edildi. Dehşetli bir komplo ve senaryo hayata geçirildi. Biz yalnızca hakkın tecelli etmesini istiyor, suç duyurusunda bulunuyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in hedef gösterdiği gruptan Paralel'e dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN