Davutoğlu'nun 20 yıl önceki görüntüsü

Giriş Tarihi: 22.8.2014 16:12 Güncelleme Tarihi: 22.8.2014 17:36

20 yıl önce Türkiye’de kimsenin tanımadığı Ahmet Davutoğlu’nun 1994’teki analizleri günümüze ışık tutuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni Başbakan'ı olarak açıklanan isim olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 20 yıl önceki görüntüleri ortaya çıktı. 26 Eylül 1994 yılında Kanal 7 ekranlarında seyirciyle buluşan ve Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı'nın sunduğu "360 Derece" programına konuk olan Ahmet Davutoğlu henüz 35 yaşında ve henüz 'profesör' olmamış.


TÜRKİYE'DE KİMSE TANIMIYOR AMA ABD'DE DAVUTOĞLU KONUŞULUYOR

Haber7'den Ömer Süt'ün haberine göre; o dönem ABD'de yayınlanan ve birçok üniversitede ders kitabı olarak okutulan 'Alternatif Paradigmalar' ve 'Medeniyetin Dönüşümü ve Müslüman Dünyası' adlı kitapları kaleme alan Ahmet Davutoğlu, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde doçent olarak görev yapmaktadır.

DAVUTOĞLU'NUN İSLAM DÜNYASINA BAKIŞI

İslam dünyasının uluslararası ilişkilerdeki konumunun tartışıldığı programda Ahmet Davutoğlu'nun konuya bakışı, vizyonu, bilgisi ve hakimiyeti dikkatlerden kaçmıyor.


"MÜSLÜMAN BATI'NIN OYUNLARI KARŞISINDA UYANIK OLMALI"

İslam ile Batı arasındaki çatışmadan bahsederken kelime ve kavramların titiz seçilmesi gerektiğini dile getiren Davutoğlu, Batı'nın kavramlar yoluyla İslam'a oynadığı oyunlar karşısında uyanık olunmasına dikkat çekiyor.


BOSNA'DA BATI BUNALIMA GİRDİ

Davutoğlu, İslam dünyasına giren batılı kavramların Müslümanlara zarar verdiğinin altını çizerken 1992'deki Bosna savaşından sonra Batı'nın evrensel diye nitelendirdiği kavramların çöktüğünü ve Batı'nın bunalıma girdiğini ifade ediyor.


BATI'NIN ÇİFTE STANDARTINA VURGU

Davutoğlu, İslam'ın kendi içindeki düşmanlıkları ortaya çıkarmak yerine yerel medeniyetlerle ittifaka girerek Batı'nın çifte standardını gündeme getirerek, onlardan ders almak zorunda olduklarını dile getiriyor.

İşte Davutoğlu'nun 20 yıl önceki o programından bir bölüm:

Kaynak: Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'nun 20 yıl önceki görüntüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN