Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti'den Erdoğan'a 'yola devam' güvencesi

Halefin belirlendiği toplantıda Erdoğan'a "Gönlünüz rahat olsun" diyen AK Parti MYK üyeleri, "Emanetiniz bize teslim. Kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz" güvencesi verdi

Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, MYK toplantısında kendisi Çankaya Köşkü'ne çıktıktan sonra partisi ve hükümetten neler beklediğini tek tek anlattı. Kurmayları ise "Gönlünüz rahat olsun, emanetiniz bize teslim" karşılığını verdiler. Toplantıda, yeni hükümet kurulana kadar başbakanlığa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun vekalet etmesi benimsendi. Erdoğan teşkilatta yapılan "kim genel başkan olsun" anketinin sonuçlarını da bizzat açıkladı. Ankette Davutoğlu birinci, Binali Yıldırım ikinci çıktı. Yapılan tartışmalara da değinen Erdoğan "Birbirinizi kırmayın, dökmeyin" mesajı verdi. AK Parti'nin önceki gün yapılan MYK toplantısında öncelikli olarak genel başkan adayının kim olacağı üzerinde duruldu. Erdoğan'ın istişarelerden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun birinci çıktığını açıklamasının ardından isim kesinleşmiş oldu. Erdoğan'ın bizzat açıkladığı sonuçlara göre Davutoğlu'nun ardından ikinci sırada Binali Yıldırım geldi. Toplantıda, belirlenen ismin ne zaman açıklanacağı üzerinde de uzun uzun durulduktan sonra "Bugün açıklayalım" görüşü ağırlık kazandı. Açıklama ile ilgili kararın verilmesinden sonra Ankara'da bulunan milletvekili ve partililere mesaj gönderilerek genel merkeze gelmeleri istendi.
ERDOĞAN NE İSTEDİ?: Son kez MYK toplantısına katılan Erdoğan, kurmaylarından önümüzdeki döneme ilişkin neler beklediğini de anlattı. Erdoğan, "Paralel başta olmak üzere başlattığımız tüm çalışmaları sürdürün. Çözüm süreci, ekonomideki kararlılık ve yatırımlar konusunda aynı performansın sergilenmesi gerekiyor" dedi.
'EMANETİNİZ BİZE TESLİM': Erdoğan'dan sonra tek tek söz alan MYK üyeleri birer konuşma yaptı. MYK üyelerinin yaptığı konuşmalardaki ortak vurgu ise "Gönlünüz rahat olsun. Emanetiniz bize teslim. Kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz" şeklindeydi.
KONGRE NASIL YAPILACAK: Toplantıda, olağanüstü kongreye ilişkin de bazı kararlar alındı. Konuşmaların uzamaması için kongreye yabancı konuk çağrılmayacak. Önce Erdoğan, arkasından da genel başkan adayı Davutoğlu konuşacak.
VEKALET DE DAVUTOĞLU'NUN: MYK'nın gündem maddelerinden biri de Meclis çalışmaları oldu. Torba Yasa Tasarısı'nı görüşmek isteyen AK Parti, CHP kurultayını dikkate alan ve almayan iki ayrı çalışma takvimi hazırladı. Bu konuda net karar daha sonra verilecek. Meclis takvimi konuşulurken 28 Ağustos sonrası yeni hükümet kurulana kadar başbakanlığa kimin vekalet edeceği üzerinde de duruldu. Vekaleti Davutoğlu'na vermenin daha doğru olacağı görüşü ağır bastı.
BİRBİRİNİZİ KIRMAYIN, DÖKMEYİN: Erdoğan MYK toplantısında son dönemde cumhurbaşkanlığı merkezli yapılan bazı tartışmalara da değindi. MYK üyelerine, AK Parti içine nifak sokmaya çalışanlar olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Birbirinizi kırmayın, dökmeyin" dedi.

Cumhurbaşkanlığın ilk ayında 4 dış gezi
TBMM'de 28 Ağustos'ta yemin ederek Cumhurbaşkanlığı görevini devir alacak olan Tayyip Erdoğan, göreve, yoğun bir yurtdışı programı ile başlayacak. "Koşan, terleyen Cumhurbaşkanı" olacağını her zeminde dile getiren Erdoğan, gelenek üzerine ilk yurtdışı ziyaretini 1 Eylül'de KKTC'ye yapacak. Günübirlik gerçekleştirilecek ziyaret Yargıtay'da yapılacak adli yıl açılış töreni ile aynı güne denk geliyor. Danıştay'ın kuruluş yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile yaşanan tartışmanın ardından "O konuşursa ben gelmem" diyen Erdoğan'ın, KKTC ziyareti nedeniyle adli yıl açılışına katılamayacağı belirtiliyor. Erdoğan, ikinci ziyaretini 3 Eylül'de Azerbaycan'a gerçekleştirecek. Ardından 4-5 Eylül'de Galler'de gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak. Erdoğan 21-26 Eylül tarihleri arasında New York'ta gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na ilk kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla katılacak. Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama ile de yüz yüze görüşmesini ya NATO zirvesinde ya da BM Genel Kurulu toplantısı için gideceği New York'ta yapması bekleniyor. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den Erdoğan'a 'yola devam' güvencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN