Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murat Ülker'den Davutoğlu için çarpıcı not

Giriş Tarihi: 23.8.2014 12:08 Güncelleme Tarihi: 23.8.2014 12:13

Yeni Türkiye'nin başbakanı olarak ilan edilen Ahmet Davutoğlu'nu dostları anlattı. İşte, Engin Akarlı'dan Şerif Mardin'e, Seyyid Hüseyin Nasr'dan Richard Falk'a, Murat Ülker'den Mustafa Özel'e kadar yakın temasta bulunduğu isimlerin gözünden yeni Türkiye'nin yeni başbakanı.

yeni Türkiye'nin yeni başbakanı Davutoğlu'nu hocaları, öğrencileri, dünyanın çeşitli yerlerinden arkadaşları ve kendisine yarım asrı aşkın bir zamandır şahitlik eden dostları anlattı.


PROF. DR. MUSTAFA ÖZEL - BİLİM VE SANAT VAKFI BAŞKANI

Fikir-eylem birliğinin sembolü

Ahmet Davutoğlu, bir birlik insanıdır. Muhtemelen tevhid inancının bir yansıması olarak, birçok zıtlığı kafasında ve hayatında birliğe dönüştüregeldi. Fikir/Eylem birliği; Akıl/Gönül birliği; Millet/Ümmet birliği, Ümmet/İnsanlık birliği... Daha üniversite öğrencisiyken dünyanın bütün önemli dini merkezlerini dolaşmıştı. Öncülük ettiği bir Hind düşüncesi okuma atölyesi iki yıldan fazla sürmüştü. Birlik düşüncesi Davutoğlu'nu dünya sosyal bilimine yön verecek teorik çalışmalardan ne yazık ki şimdilik alıkoydu. Gerek doktora tezi, gerek planlarını çıkarıp, hazırlamış olduğu Tarihi Derinlik, Kültürel Derinlik, Siyasi Derinlik gibi çalışmaları insan ve toplum bilimlerine derinlik kazandıracak çalışmalardır. Fakat Türkiye'nin tarihi akış içindeki 'Merkez Ülke' olduğuna olan derin inancı, onu mütemadiyen eyleme itiyordu. Yukarıda saydığım teorik çalışmaların pratiğe yansıyan yüzü olan Stratejik Derinlik, devlet eylemini doğrudan etkileyen bir çalışma oldu.

'Komşularla Sıfır Sorun' onun Akıl/Gönül birliği ilkesinin yansımasıdır. Bu siyasetin Suriye'de batağa saplandığını söyleyenler yanılıyor. Orada Rusya, AB, ABD gibi küresel güçlerle İran, İsrail gibi bölgesel güçlerin hepsinin haksız gücü arkalamasına rağmen, Türkiye tek başına teraziyi dengeleyen güç oldu. Bu başarısızlık değil, merkez ülkenin ayağa kalkmakta olduğunun işaretidir. Davutoğlu'nu eleştirenler, 'Haksızlığa boyun eğilsin, sorun çıkmaz!' diyen, realizm kisvesi altında her rezilliği sineye çeken ilkesizlerdir. Davutoğlu için Türk ile Müslüman, Müslüman ile İnsan özdeş kelimelerdir. Bölgesine bakarken Türk/Kürt/Arap... ayrımı yapmayan; dünyaya bakarken Müslüman/Hristiyan/Budist... ayrımı yapmayan çok özgün bir devlet adamı. Eflatun'un düşlediği filozof-yönetici. Ülkeye ve dünyaya hayırlı olsun.
ARKADAŞINA GÖNDER
Murat Ülker'den Davutoğlu için çarpıcı not
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN