Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan Bakanlar Kurulu ile ilgili açıklama

Bakanlar Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Arınç toplantı sonrası açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 26.8.2014 02:04 Güncelleme Tarihi: 26.8.2014 10:31
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlenen toplantı saat 14.15'te başladı. Toplantı 19.00'da sona erdi. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Arınç açıklamalarda bulundu.

Arınç bundan önceki toplantıyı Temmuz ayında yaptıklarını daha Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla verilen aradan sonra bugün yeniden toplandıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi Başbakan Erdoğan'ın yüzde 52 oyla kazandığını, Genel Başkanlık ve Başbakanlık için de Davutoğlu'nun aday gösterildiğini kendisini tüm bakanlar olarak tebrik ettiklerini söyledi.

Arınç, 27 Ağustos'ta AK Parti olağanüstü Genel Kurulu yapılacağını ve 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni yapılacağını, Genel Kurul için de yoğun bir hazırlık yapıldığını söyledi.

7 YIL ÖNCEKİ DEVİR TESLİM İÇİMİZDE UKDE KALDI

28 Ağustos'ta Meclis Başkanı'nın Meclis'i ant içme için toplantıya çağırdığını anlatan Arınç, aynı gün Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde bir devir teslim töreni yapılacağını belirtti.

Arınç, 7 yıl öncesinde Ahmet Necdet Sezer'in devir teslim töreni yapmadığını, bunun kendilerinde bir ukde olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı bir vefa borcu olarak devir teslim töreni yapılacağını söyledi.

Arınç, Devir teslimden sonra yeni cumhurbaşkanının hükümet kurma görevlendirmesi yapacağını ve 1 Eylül sonrasında da yeni hükümet görüşmelerinin yapılacağını anlattı.
Arınç daha sonra Siirt'te baraj sularında hayatını kaybedenler ve Marmara'da arama yapılan 5 kişi ile ilgili üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Irak'taki ve Libya'daki son gelişmeler, çözüm süreci konusunu ele aldıklarını ve Başbakan ile vedalaştıklarını anlatan Arınç, bundan sonraki dönemde hükümetin çok daha başarılı olacağını ümit ettiklerini söyledi.
Gazetecilerin sorularına cevaplar

ÇÖZÜM SÜRECİNE İLİŞKİN GENİŞ ÇAPLI DEĞERLENDİRME

Bakanlar Kurulu'nda çözüm süreci konusunda bugüne kadar atılan adımlar ve bundan sonra yapılacaklar etraflıca ele alındı. Bundan sonra somut yol haritasını neler yapılmasını gösterecek yeni bir döneme giriyoruz. 2 yıl içinde elde edilen kazanımlar var. Artık çok sayıda şehit cenazelerinin olmadığı, kadınlara çocuklara yönelik saldırıların olmadığı bir noktadayız. Bir takım güvenlik olayları yaşanmaktadır. Bunlara da güvenlik kuvvetleri anında müdahale edilmektedir. Özellikle yol kesme, şantiye basılması ve araç yakma gibi asayişi bozanlara müsade edilmeyecektir.
Türkiye içindeki örgüt mensupları silahları ile birlikte ülkeyi terkedeceklerdi. Bunların belki yüzde beşi ancak terketti.

YARGITAY'DA BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI'NIN KATILMASI

Barolar Birliği Başkanı'nın Yargıtay adli yıl törenine katılacağına ilişkin kararına ilişkin Yargıtay'da konuşma yapma bir teamüldür ancak yazılı kural değildir. Teamülden vazgeçilebilir. Danıştay Başkanı'nın 20 dakika konuştuğu bir yerde, Baro başkanının 1 saate yakın konuşmuş olması doğru olmamıştır.

NE OLACAĞINI O ZAMAN GÖRECEĞİZ

Seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın Yargıtay toplantısına katılıp katılmayacağını kendisi açıklayacaktır. Hükümet olarak katılım konusunda ise 1 Eylül'e kadar kurulmuş olacak. Yeni Başbakanımızın bu konudaki tavrının ne olacağını o zaman göreceğiz.

28'inde and içme ve devir teslimden sonra yeni hükümeti kuracak kişi olan Davutoğlu'nun hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini alması gayet doğaldır. Türkiye'de 24 saatten bile az sürecek bir vekalet için o işi aslen yapacak kişinin yapacak olmasından daha doğal bir şey olamaz.

CEVABI BELLİ KONU İÇİN YARGININ KAPISINDA YATIYOR

Atilla Kart elinde bir dosya hergün mahkeme kapısını aşındırıyor. Hergün en az 5 tane dilekçe veriyor. Hergün mahkeme YSK kapısında. Geçmişte Kılıçdaroğlu da aynısını yapıyordu. YSK kesin seçim sonucunu açıklamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi kanundaki prosedür aynen devam ediyor. 28 Ağustos'da mevcut Cumhurbaşkanı'nın görevinin bittiği gün, yeni cumhurbaşkanının görevi aldığı gün yayınlanması gerekir.
Arınç, Davutoğlu'nun kuracağı hükümette yer alıp almayacağı konusunda ise, Başbakan gidiyor yeni bir başbakan geliyor, ben bana düşen görevi yaptım, şahsımla ilgili takdiri, görevi devralacak başbakan en doğrusunu yapacaklardır.

YENİ BAŞBAKAN İÇİN ÜZERİME DÜŞEN GÖREVİ YAPTIM

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu hükümette bulunduk. Onun gidiyor olmasıyla aslında bizim de ona veda etmemiz lazım. Bu siyasi etik bakımından da doğrudur. Yeni bir başbakan geliyor, yeni bir başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan tanımak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben, bana yakışanı yaptım. Her şey yeni başbakanımızın takdirinde mutlaka olacaktır" dedi.

Almanya'nın Türkiye'yi dinlediğine ilişkin ise Arınç, Dışişleri Bakanı'nın Almanya'dan izahat beklediklerini, bu konuda Almanya'nın yetkili kurumları tarafından Türkiye'ye cevap vereceğini beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan Bakanlar Kurulu ile ilgili açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN