Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öcalan'dan 15 yıl sonra bir ilk

Giriş Tarihi: 26.8.2014 17:43

Öcalan'ın şubat ayında çıkan fotoğraflarından sonra 15 yıl sonra ilk kez video görüntüleri yayınlanacak.

Çözüm sürecinde Hükümetin yol haritasının açıklanacağı kritik Eylül ayı yaklaşırken, görüşmelerde Öcalan'ın bir video kaydıyla mesaj göndermesi üzerinde anlaşmaya varıldı.

Hükümetin çözüm sürecinde, Eylül ayında yol haritasını açıklamasıyla birlikte "diyalog sürecinin sona erip müzakere sürecinin" başlaması bekleniyor. Bu süreçte bir yandan Abdullah Öcalan ile geniş heyetler arasında görüşmeler yapılacak, bir yandan da çözüm süreci daha somut verilerle tartışılmaya başlanacak.

İMRALI'DA VİDEO


Aynı dönemde bir ilk daha yaşanacak. İmralı Cezaevindeki Abdullah Öcalan, PKK'ya yönelik mesajını video kaydı ile verecek. Edinilen bilgiye göre İmralı-HDP-Devlet üçgeninde yapılan görüşmelerde video ile mesaj gönderilmesi konusu da gündeme geldi.

Ancak Öcalan'ın bu mesajı, nasıl bir zamanlamayla göndereceği konusunda henüz son karar verilmedi. Mesajın örgüte gönderildikten sonra kamuoyuna da ulaştırılması söz konusu olacak.

15 YIL SONRA İLK VİDEO OLACAK


1999 yılından bu yana İmralı Cezaevinde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın bu tarihten itibaren kamuoyuna yansıyan bir video kaydı olmadı. Cezaevine girdikten sonra son fotoğrafları ise BDP heyeti ile görüşmesinde çekilmiş ve Şubat ayında basına yansımıştı.

Al Jazeera
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öcalan'dan 15 yıl sonra bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN