Erdoğan'dan Gül'e büyük jest

Giriş Tarihi: 28.8.2014 02:19 Güncelleme Tarihi: 28.8.2014 18:30

Görevi, 11. Cumhurbaşkanı Gül'den devralan Erdoğan, selefine Devlet Şeref Madalyası tevcih etti.

Türkiye'nin halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Meclis'te ettiği yeminin ardından Çankaya Köşkü'ne çıkarak görevi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devraldı. Erdoğan, devir teslim töreninde Gül'e, Devlet Şeref Madalyası tevcih etti ve ardından askeri törenle uğurladı.

Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin mazbatayı aldıktan sonra Meclis Genel Kurul'unda yemin etti. Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından Ankara ve Ordumerkezlerinde 101 pare top atışı yapıldı. Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi Türkiye genelindeki ordu merkezlerinde top atışları ile ilan edildi.

GÜL'E DEVLET ŞEREF MADALYASI

Çankaya Köşkü'nde yapılan devir teslim töreninde Gül'ün veda konuşmasının ardından Erdoğan da kısa bir konuşma yaptı.

Erdoğan, Gül'e Cumhurbaşkanlığı Forsu ile Devlet Şeref Madalyası takdim etti.

ALLAHAISMARLADIK ASKER!

Erdoğan ve Emine Erdoğan, Gül ile Hayrünnisa Gül'ü askeri törenle uğurladı. Uğurlamada Gül, Erdoğan'ın sağında yer aldı. Gül, tören kıtasını "Allahaısmarladık asker" diye selamladı sonra Köşk'ten ayrıldı. Erdoğan, Gül'ü uğurladıktan sonra Köşk'te verilen resepsiyona geçti ve burada tebrikleri kabul etti.

DEVLET ŞEREF MADALYASI NEDİR?

Devlet Şeref Madalyası; Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurt içinde veya yurt dışında üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlılık gösteren Türk ve yabancı uyruklu kişilere veriliyor. En üst seviyede yer alan bu madalya Bakanlar Kurulu'nun teklifi ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile veriliyor. Yani Gül'e Devlet Şeref Madalyası verilmesi kararı Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırıldı. Daha önce Ecevit Hükümeti'nin aldığı karar ile 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Devlet Şeref Madalyası tevcih etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Gül'e büyük jest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN