Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yargı kararını verdi olay bu kadar basit'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Aralık soruşturmasında hedef alınan kişiler için savcıların verdiği takipsizlik kararını değerlendirdi: Yargı kararını verdi. İtirazı olanlar varsa, itirazlarını yaparlar

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Aralık soruşturmasında hedef alınan kişiler hakkında savcıların verdiği takipsizlik kararı için, "Yargı kararını verdi. İtirazı olanlar, itirazlarını yaparlar. Olay bu kadar basittir" diye konuştu. Erdoğan, resmi ziyaret için Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı:

25 ARALIK'A TAKİPSİZLİK:
Yargı kararını verdi. Takipsizlik kararı verdi. Ne anlama geldiğini herhalde hukukla yakından uzaktan ilgilenenler bilirler. Yargı kararına bu konuda itirazı olanlar varsa, itirazlarını yaparlar. Olay bu kadar basittir. İtirazda da kimlerin hakkı vardır, yoktur, bunlar hukukta bellidir.

YENİ BİNADA OTURACAĞIZ:
Şu anda oturduğum yer ikamet adresimdir. Henüz yeni ikamet adresim. Sayın cumhurbaşkanımızın oturduğu yerden ayrılmasıyla orada bir süre daha oturmaya devam edeceğiz. Daha sonra da inşallah yeni yapılan binalara cumhurbaşkanı olarak taşınmayı planlıyoruz. Şu andaki cumhurbaşkanlığı binasına da başbakanımızın taşınmasını aramızda planlamış durumdayız.

HEYETTE NEDEN CHP'Lİ YOK?:
Partimizin kuruluş yıldönümü resepsiyonunda şunu söylemiştim: Bir davet ederim, iki davet ederim, üç davet ederim. Gelmedikleri takdirde bir daha davet etmem demiştim. Burası duygusallığı taşıyan bir yer değildir. Burası ülkenin zirve noktası, cumhurbaşkanlığı makamıdır. Daveti yapar, davete icabet eden tekrar davet edilir. Etmiyorsa tekrar davet edilmek gibi bir mecburiyet yoktur. Anamuhalefet partisinin başındaki zatı, parlamentodaki yemin töreni dahil, orada anayasa ve İçtüzük kitapçığının kalkıp Meclis Başkanımıza fırlatılması, ardından yapılan açıklama, hele hele kalkıp da Genel Başkan'ın 'meşru müdafaadır' ifadesi çok manidardır. Buradaki benzetmenin bir de bir insanın adam öldürmesi, bazı zaman katle götürür, bazı zaman meşru müdafaa olur şeklinde benzetmesi... Teşbih hata kabul etmez. Bu bir zihniyet meselesidir. Grubu olan partileri burada da yine bir kez, iki kez, üç kez davet ederiz. Gelmeyenlere ısrar etmek çok da doğru olmaz.

ÇÖZÜM KOORDİNASYONU:
Bu konuyla ilgili hükümet görevli olan bakanlarımızın arasındaki değişiklikleri yapmış, takdirleri odur. Bize düşen sadece hayırlı olsun demektir. Ben isabetli olduğu kanaatindeyim. Bunları zaten başbakanlığım döneminde de birlikte oluşturduk. Bundan sonraki süreçte de tecrübeleri arkadaşlarımız geleceğe taşıyacaktır.

OBAMA İLE 17 AY SONRA BAŞ BAŞA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4-5 Eylül'de Galler'de yapılacak NATO Zirvesi'nden önce, en son Mayıs 2013'te görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama ile baş başa görüşecek. 17 ay aradan sonra yüz yüze gerçekleşecek görüşmede; bölgesel gelişmeler ve paralel yapı konusunda görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor. Erdoğan aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşecek. Akşam da Galler Prensi Charles ile bir araya gelecek.

YENİ GÖREVLERLE İLK 'OLAĞAN' RANDEVU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davuoğlu'nu dün haftalık olağan görüşme kapsamında Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Devletin zirvesinde her hafta perşembe günleri yapılan haftalık olağan görüşmeler, Erdoğan'ın yurtdışı seyahatleri nedeniyle düne alındı. Görev değişimlerinin ardından gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren ilk görüşmede yeni hükümet programı, bölgedeki gelişmeler ile çözüm süreci ve Meclis çalışmaları gündeme geldi. Erdoğan ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile de haftalık görüşmesini gerçekleştirdi. Davutoğlu da Erdoğan ile görüşmesinden önce, resmi programında olmamasına rağmen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile bir araya geldi.

BAKÜ'DE ÖNCELİKLİ GÜNDEM 'OKULLAR'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'ne çıktıktan sonraki ikinci durağı Azerbaycan oldu. Özel uçak "TUR" ile dün akşam 20.45'te Bakü'ye gelen Erdoğan, bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelecek. Erdoğan ve Aliyev, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Erdoğan ile en son nisan ayında bir araya gelen Aliyev, "Türkiye'ye zarar verecek bir adımı atmayız" diyerek, Gülen cemaatinin Azerbaycan'daki okullarını kapatma sinyali vermişti. Aliyev, bu sözünün hemen ardından da ülkesindeki Gülen cemaatine ait bazı okulları kapatmıştı. Aliyev'in görüşmede bu konuyu da gündeme getirerek Erdoğan'a kapatılan okullarla ilgili bilgi vermesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yargı kararını verdi olay bu kadar basit'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN