Sanık polise 7 yıl 9 ay hapis cezası

Giriş Tarihi: 4.9.2014

Ankara'da Gezi olayları sırasında başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasında karar çıktı. Sanık polis Ahmet Şahbaz, 7 yıl 9 ay 10g ün hapis cezası aldı

Ankara'da Gezi olayları sırasında başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasında karar açıklandı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi sanık polis memuru Ahmet Şahbaz için önce "Kasten adam öldürme" suçlamasıyla müebbet hapis cezası verdi. Bu cezayı "Olası kasıtla adam öldürme" suçu olarak değerlendirerek iyi hal ve tahrik indirimlerini uyguladı, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına hükmetti. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Şahbaz, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, kardeşleri ve ailenin çok sayıda avukatı ile bazı CHP'li milletvekilleri katıldı. Gergin başlayan davada sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu ancak mahkeme tarafından reddedildi.

4 YIL 10 GÜN YATACAK

Bir önceki celsede görev yapan Cumhuriyet Savcısı Cuma Doğan, olası kasıtla adam öldürme suçlamasıyla Şahbaz için 26 yıl 8 aydan 33 yıl 4 aya kadar hapis istemişti. Bu duruşmada savcının değişmesiyle birlikte görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yılmaz "Haksız tahrik altında Olası Kasıtla Adam Öldürme" suçlamasıyla birlikte tahrik indirimlerinin de uygulanmasını istedi. 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası alan sanık polis, Ceza İnfaz Yasası ve denetimli serbestlik hükümlerine göre cezaevinde 4 yıl 10 gün kalacak.

KARARA TEPKİ GÖSTERDİLER

Kararı az bulan izleyiciler mahkeme heyetine su şişeleri fırlattı. Anne Sarısülük, "Oğlumun canı karşılığında verilen ceza bu olmamalı" dedi.

'AİLEDEN ÖZÜR DİLİYORUM'
Savcı mütalaasının ardından mahkeme heyeti tutuklu Şahbaz'a son sözünü sordu. Şahbaz pişmanlığını dile getirdi. Sarısülük ailesine seslenen Şahbaz, "Sizden özür diliyorum. Bu işte düşmanlık etmeye gerek yok. Hepimiz aynı vatanda yaşıyoruz. Kırılmış kaldırım taşını bir yiyin. Lütfen beni anlamanızı istiyorum. Ben durumu mahkemenin vicdanına bırakıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanık polise 7 yıl 9 ay hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN