Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşure gibi Parti Meclisi

CHP Kurultayı'nda Parti Meclisi (PM) için liste savaşları yaşandı. Kurultay öncesi CHP manşetleri atan eski Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Berberoğlu da genel başkan listesinden PM'ye aday oldu

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi (PM) için liste savaşları yaşandı. PM'nin en büyük sürprizi Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu'nun aday gösterilmesi oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'nun çizik yememesi için delegeden özel ricada bulundu.

ORTAK LİSTE ÖNERİSİ

Muhafazakar sağ kanattan CHP'ye transfer edilen Mehmet Bekaroğlu, parti tabanına sıcak gelmediği için Kılıçdaroğlu özel bir önlem aldı. Bekaroğlu'nu delegenin seçtiği PM listesinden çıkartıp genel başkanın kontenjan listesinden aday gösterdi. Bu tablo, "aşure gibi PM" yorumlarına neden oldu. 740 delegenin oyuyla seçilen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam sürpriz bir hamle yaparak karşısına aday olarak çıkan Muharrem İnce'ye ortak liste önerisi götürdü. Kılıçdaroğlu'nun muhaliflerden 8 kişiyi anahtar listesine alma önerisine İnce cephesinin olumsuz yanıt verdiği belirtildi. Kurultay'da iki liste yarıştı.

O İSİMLER İÇİN ÖZEL TALİMAT
İl başkanlarıyla Kurultay sonucunu değerlendiren Kılıçdaroğlu'nun, oy kaybının belediye başkanlığına aday gösterilmeyen delege tepkisine bağladığı ve bu isimlerin İnce'ye oy verdiğini söylediği kaydedildi. Kılıçdaroğlu'nun ayrıca listesine girecek olan Zekeriya Temizel ve gazeteci Enis Berberoğlu için il başkanlarına talimat verdiği ve bu isimlerin delegelerden çizik yememesi için dikkatli olunmasını istediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun davetiyle partiye gelen ve PM'ye aday olan Mehmet Bekaroğlu'nun listede isminin yer almaması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, Bekaroğlu'nu delege çiziği ihtimali nedeniyle 12 kişilik Bilim Ve Kültür Platformu'ndan aday gösterdi.

İNCE LİSTESİNE SAV DAMGASI
İnce'nin aldığı oy oranı listesine olan ilgiyi artırdı. Daha önce muhalifler arasında yer almayan pek çok isim İnce'nin listesinde yer almaya çalıştı. İnce'nin listesinde Baykal'a yakın isimler yer almaması dikkat çekti. Listede Önder Sav ağırlığı gözlendi. Bu isimler arasında Berhan Şimşek, Haluk Pekşen, Hakkı Süha Okay ve Seyfi Oktay da bulundu. Kılıçdaroğlu ve İnce'nin listesinin yanı sıra Ercan Karakaş, Fikri Sağlar gibi isimlerin yer aldığı 'Sol kanat' da liste çıkardı. Anahtar listelerin belli olmasının ardından oy kullanma işlemine geçildi. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal 41 dakikada oyunu kullandı. Baykal gazetecilerin "Kan ter içinde kalmışsınız" sözü üzerine "İçerisi çok sıcak" karşılığını verdi. "Belki listeler terletmiş sizi" sorusuna da Baykal, "Yok, yok, seçenek çok zengin yanıtını verdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullanma işlemi ise 11 dakika sürdü.

MANŞETLERİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ
Haftada 2-3 defa Kılıçdaroğlu'nu manşetlere çeken Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu da CHP PM aday listesinde yer aldı. Kılıçdaroğlu, kendi kontenjanından Berberoğlu'nu Parti Meclisi listesinde göstererek üzerinin çizilmemesini istedi.

YA KURULTAY YA DA TASFİYE
CHP'nin 18'inci Kurultay sonuçları partinin dengelerini de değiştirdi. Bin 218 kurultay delegesinden 944'ü tarafından aday gösterilen Kemal Kılıçdaroğlu 740 oy alırken , Muharrem İnce 415 oy almıştı. Değerlendirmelere göre kurultay sonucundan iki olasılık ön plana çıkıtı: 2015 Genel Seçimleri öncesinde ya yeni kurultay düzenlenecek, ya da Kılıçdaroğlu, ekibini tamamen değiştirecek.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU TEBRİK ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa yeniden seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'na telgraf göndererek tebrik etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, genel başkan seçilmesi dolayısıyla tebrik etti. Kılıçdaroğlu'nun da Başbakan Davutoğlu'na hükümetin güvenoyu alması dolayısıyla tebriklerini ilettiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşure gibi Parti Meclisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN