Kılıçdaroğlu'na 'Toprak' şoku

Kılıçdaroğlu'nun PM listesinde 4 isim delegeden çizik yedi. İsimlerden ikisi, A takımında yer alan Erdoğan Toprak ve eski büyükelçi Murat Özçelik

Giriş Tarihi: 8.9.2014
CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda aldığı oyla şok yaşayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ikinci şokunu Parti Meclisi seçimlerinde yaşadı. Kurultay'da 1218 delegeden 1121'i oy kullanırken oyların 976'sı geçerli, 145'i geçeriz sayıldı. Kılıçdaroğlu'nun 52 kişilik anahtar listesinde 4 isim delegeden çizik yerken bu isimler arasında en dikkat çekicisi A takımında yer alan Erdoğan Toprak oldu. Kulislerde Toprak'ın PM dışı kalmasında, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesinde ve seçim kampanyasında rol oynamasının etkili olduğu ve delegenin İhsanoğlu faturasını Toprak'a kestiği yorumları yapılıyor. Kılıçdaroğlu'nun PM'ye seçtiremediği isimler arasında eski büyükelçi Murat Özçelik de yer aldı. Özçelik'in PM'ye girmesi halinde MYK'da, Kılıçdaroğlu'nun liste dışı bıraktığı, Mustafa Sarıgül'e yakınlığıyla bilinen Faruk Loğoğlu'ndan boşalan Dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilmesi bekleniyordu. Kılıçdaroğlu'nun listesinde Saliha Sera Kadıgil ve yine Sarıgül'e yakınlığıyla bilinen Zeki Eker de delegenin çizdiği isimler oldu. Gazeteci Enis Berberoğlu anahtar listede 408 oyla PM'ye seçilirken CHP lideri, partide tepkilere yol açan Mehmet Bekaroğlu'nu ise cinsiyet kontenjanı olarak bilinen Bilim Kültür Platformu listesinden PM'ye soktu. Bekaroğlu 12 kişilik listede en az oyu almasına rağmen kadın kotası olarak bilinen 'cinsiyet kotası' sayesinde PM'ye seçilebildi. 474 adayın yarıştığı PM'de Kılıçdaroğlu'nun listesini 4 isim delerken bunlardan biri de Muharrem İnce'nin listesinde yer alan Fikri Sağlar oldu. Sağlar'ın yanı sıra İnce'nin listesinde yer alan Ali Özcan da PM'ye giren isim oldu. İnce'nin listesinde yer alan ve Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen Hakkı Süha Okay ise yeterli oyu alamadığı için PM'ye seçilemedi.

ÖZKES İLK SIRADA
Kurultay'da en yüksek oyu alan isim CHP'nin müftü kökenli milletvekili İhsan Özkes oldu. Özkes 665'le birinci sıradan PM'ye girerken İstanbul Milletvekili Şafak Pavey 642, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da 619 oyla üçüncü sırada yer aldı. Sivas olayları sırasında hayatını kaybeden Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok da yeni PM'de yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu'na 'Toprak' şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN