Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralele baraj

Torba Kanun'la üst düzey kamu görevlilerinin mahkeme kararıyla görevlerine dönmeleri kısıtlanıyor. Düzenlemeyle 'Paralel' memurlar artık yargı yolunu kullanamayacak

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Torba Kanun 99 günlük maratonun ardından önceki gece TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun şu yenilikleri getiriyor:

PARALELCİLER 2 YIL AYNI GÖREVE DÖNEMEYECEK:
Mahkemelerin üst düzey kamu görevlileri hakkında verdiği atama, görevden alma, göreve son verme yer değiştirme, görev ve unvan değişikliğiyle ilgili iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararların gereğinin yerine getirilmesi için 2 yıl süre tanınıyor. Böylece paralel yapıya hizmet edenler mahkeme kararları ile eski görevlerine dönemeyecek. Süre sonunda ise hakkında mahkeme kararı olanlar başka bir kadroya atanabilecek. Mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak ancak disiplin hükümleri saklı olacak.

İNTERNET ERİŞİM YASAĞI 4 SAAT İÇİNDE UYGULANACAK:
Mahkemelerin internete erişim engellenmesi yönünde verdiği kararlar 24 saat yerine 4 saat içinde uygulanacak. Tanıtıcı bilgilerine usulüne uygun olarak internet sitesinde yer vermeyen içerik, erişim ve yer sağlayıcılara verilecek para cezasının üst sınırı 10 bin liradan 50 bin liraya çıkarıldı.

RİSALE-İ NUR KORUMA KAPSAMINDA:
Bakanlar Kurulu kararıyla memleket kültürü için önemi haiz görülen eserler üzerindeki haklar, eser, sahibinin ölümünden sonra koruma süresinin bitiminden önce kamuya mal edilebilecek. Böylelikle Gülen cemaatinin sahiplendiği Said-i Nursi'nin olan Risale-i Nur kitapları kamunun malı olacak.

28 ŞUBAT MAĞDURLARINA SGK KOLAYLIĞI:
28 Şubat sürecinde memuriyetleri sona erenler geçmişe yönelik SGK borçlanması yapabilecekler.

35 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK:
En geç önümüzdeki hafta başına kadar 35 bin öğretmen ataması yapılacak.

MEB DAVALARI HIZLI SONUÇLANACAK:
MEB ve ÖSYM'nin merkezi sınavları hakkında açılan davalarda hızlı yargılama öngörülüyor. Davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç 15 gün içinde karara bağlanacak.

ADAY ÖĞRETMENLERİN SINAVINI ÖSYM DEĞİL MEB YAPACAK:
Aday öğretmenliğe atanabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanı sıra ÖSYM'nin yapacağı sınavda başarılı olma şartı kaldırıldı. Böylece aday öğretmenliğe atanma sınavını bakanlık yapacak.

TELEVİZYONLARA VERİLEN SİGARA CEZASI ARTIRILDI:
Televizyon programlarında tütün ürünlerinin kullanılamayacağı hükmünün ihlal edilmesi halinde, bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde 1'inden 3'üne kadar idari para cezası verilecek. Bu miktar 10 bin liradan az olmayacak. Öte yandan CHP, Torba Kanun'da bulunan TİB ile ilgili düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor. CHP'li Rıza Türmen, düzenlediği basın toplantısında, "TİB düzenlemesi Anayasa Mahkemesi'nden de AİHM'den de döner" dedi. Bu arada Meclis, 1 Ekim çarşamba gününe kadar tatile girdi.

PARALEL KURBANI HAKİM VE SAVCILARA SİCİL AFFI
AK Parti, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından önceki gün basın toplantısıyla açıklanan HSYK ile ilgili kanun teklifini dün TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifte 4 Şubat 2005 tarihi ile 1 Eylül 2013 tarihleri arasında işlenen eylemler sebebiyle uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan hakim ve savcılara sicil affı gelecek. Böylece cemaat tarafından sicili bozulan hakim ve savcılar yasa yürürlüğe girdikten sonra 60 gün içerisinde HSYK'ya başvurarak sicil düzeltmesi isteyebilecek. Yargıtay'da tetkik hakim olanların kürsüye dönmeleri kolaylaşacak. 2 yıl bu görevi yapan Yargıtay Tetkik Hakimi yapan HSYK başvurarak Yargıtay dışında başka bir yere görevlendirilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralele baraj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN