Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ABD silahları IŞİD'in eline geçti'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak ordusunun her şeyini bırakarak Musul'dan kaçması sonucu ABD'nin Bağdat yönetimine bıraktığı gelişmiş silahların IŞİD'in eline geçtiğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin sınırında radikalleşme istemediğini belirterek "Bunun sebepleri ortadan kaldırılmadıkça, bir grubu tasfiye edersin, başka bir grup çıkar" dedi. Davutoğlu, ABD'nin Bağdat yönetimine verdiği gelişmiş silahların Irak ordusunun Musul'dan kaçması nedeniyle IŞİD'in eline geçtiğini kaydetti. 24 TV canlı yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, şunları söyledi:

DEPREM SÜRATLE YAYILIR:
Bölgede yapılar çok kırılgan. Bir kere sarsılmaya başlarsa deprem fay hatlarıyla diğer yerlere süratle yayılır. Eğer bunu kontrol altına tutmak icap ediyorsa, ki icap ediyor Suriye krizinin bir an önce çözülmesi lazım.

IRAK ORDUSU KAÇINCA:
(Dönemin Irak Başbakanı) Maliki'nin politikaları Irak ordusunun Musul'dan her şeyi bırakarak kaçmasına yol açtı. Her şeyi bırakmanın önemi şu; bıraktığı şeyler IŞİD'in eline geçti. ABD'nin Irak'a bıraktığı silahlar külliyen, topluca en sofistike silahlar IŞİD'in eline geçti. Problemi vaktinde çözmediğiniz zaman bir sonraki döneme alacağınız tedbirin çıtası yükseliyor.

FELAKETİN ÖNÜNÜ AÇAR:
Bazı yerlerde öyle bir kanaat var ki bu başka bir felaketin önünü açmaktır. NATO zirvesinde bunun dile getirildiğini duyduk, bunu da muhataplarımızla paylaştık. "IŞİD'i yok etmek için Esad ile işbirliği yapalım." Bu ne demek biliyor musunuz? Şu anda IŞİD'e kaymamış ılımlı muhalefeti bile IŞİD'e itmek demektir.

REHİNELERİMİZ VAR:
(Türkiye'nin Cidde bildirisini imzalamaması) Amerika'nın ne istediği ne kadar belliyse, bizim ne için imza atmadığımız da o kadar açık ve bellidir. Bunun için arife tarif gerekmez. Niye imza atmamamızın gerekçesine de zarar verir. Bizim göz önüne almamız gereken bir başka faktör var; rehinelerimiz var.

AÇIKLAMAYA ZORLUYORLAR:
Herkesin bir insan canı için susması gereken anlar vardır. Üç aydır bize her gün açıklama yapmaya zorluyorlar. İsteniyor ki biz bir açıklama yapalım ve karşılığında rehinelerimiz de zarar görsün. Bundan memnun mu olunacak? Beni bu sorumsuzluk ve muhalefetin bu duyarsızlığı gerçekten üzüyor. Basında da var bu duyarsızlıklar.

ACILI BABAYA TEŞEKKÜR
Başbakan Davutoğlu, İstanbul'daki asansör kazasında hayatını kaybeden işçilerden birinin ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinin çarpıtılmasına da değindi. Acılı babanın kendisine tepki gösterdiği yönündeki haberleri hatırlatan Davutoğlu, "'Böyle bir diyalog geçmedi' diye hemen yalanladık. Ben de acılı babaya teşekkür ediyorum. O da açıklama yaptı 'böyle bir diyalog geçmedi' diye. Şimdi böyle olmayan bir diyalogun kime faydası var? Hadi bu diyalog üzerinden insanlar sokağa dökülse kime faydası var. Toplumsal duyarlılığa dikkat edelim derken, toplum duyarlılığının tepkisine de herkesin dikkat etmesi lazım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'ABD silahları IŞİD'in eline geçti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN