Gezici SDP ve ESP’ye ‘darbe’ incelemesi

Gezi olayları sonrasında açılan terör davaları incelemeye alındı. Davalarda ‘darbeye teşebbüs’ olup olmadığı araştırılacak.

Giriş Tarihi: 17.9.2014 07:37 Güncelleme Tarihi: 17.9.2014 07:47
Star'dan Kemal Gümüş'ün haberine göre Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılığı, Çarşı Grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 şüpheli hakkında 'hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla' iddianame düzenledi. İddianameyi mahkemeye gönderen savcılık, Gezi olaylarının ardında 'darbe' iddiasını araştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda daha önce terör savcılığı tarafından açılan davalar incelemeye alındı.

36 SANIKLI DAVA İNCELENİYOR


Bunlardan en önemlisi ise 25 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Muammer Akkaş'ın gezi eylemcilerine açtığı dava... Savcı Akkaş, Gezi olaylarının ardından Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) üyelerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında dava açtı. 'Terör örgütü üyeliği ve tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma' suçlaması yöneltilen sanıklara, 'darbe suçlaması' yöneltilmedi.

EK İDDİANAME GÜNDEMDE


Devrimci Karargah davası sanıklarından Ulaş Bayraktaroğlu'nun da sanıkları arasında bulunduğu bu dava incelemeye alındı. Terör büro savcılığı ilk olarak iddianameyi ele almaya karar verdi. Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre dosyanın incelenmesinin ardından 'Gezi eylemleri nedeniyle darbeye teşebbüs edildiğine yönelik' delillerinin bulunması halinde sanıklar hakkında ek iddianame düzenlenecek. Sanıklar, Çarşı Grubu gibi 'darbeye teşebbüs' ile suçlanacak. Ek iddianame davanın görüldüğü İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. TMK 10. Madde ile görevli Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın hazırladığı iddianamede 9 polis memuru ve Taksim'de olan bir otelin müdürü mağdur olarak yer aldı. İddianamede sanıklara terör örgütü üyesi olmak, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak, terör örgütü propagandası yapmak gibi suçlardan 3 yıldan 58 yıla kadar değişen hapis cezalarıyla cezalandırılmaları istendi.

KAYNAK: Star gazete

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezici SDP ve ESP’ye ‘darbe’ incelemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN