Ateistin bile din dersi alması zaruri

Davutoğlu: Türkiye'de bir baskı varmış gibi gösterme çabaları doğru değil. Ateistin bile din kültürü dersi alması zaruridir. Radikalleşmeye karşı din dersi elzemdir

Giriş Tarihi: 18.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) zorunlu din kültürü dersiyle ilgili kararını, "Türkiye'de bir baskı varmış gibi gösterme çabaları doğru değil. Bir ateistin bile din kültürü dersi alması zaruridir. Türkiye'nin çevresindeki radikalleşmelere baktığımızda din dersi elzemdir" sözleriyle değerlendirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nı ziyaret ederek eğitim politikaları hakkında brifing alan Başbakan Davutoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. AİHM'nin, zorunlu din dersine ilişkin kararının detaylı şekilde inceleneceğini belirten Davutoğlu'nun konuşmasında, ön plana çıkan başlıklar şöyle oldu:

KARAR KABUL EDİLEMEZ

Türkiye'de din kültürü ve ahlak bilgisi dersi bütün dinleri anlatacak şekilde veriliyor.
Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor ve uygulamalı din dersi hepsine veriliyor. Şimdi bütün bu uygulamaları göz ardı edip de Türkiye'de bunu bir dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil.
Doğru dini bilgiler eğitim sistemimiz tarafından verilirse çevremizde gördüğünüz gibi dini radikal unsurların oluşumuna zemin hazırlanabilir.
Müfredatta hiçbir dayatma yoktur. Ben nasıl bir Marksist değilken iktisat eğitimi sırasında Marks'ı okuduysam, bir ateistin dahi sosyal analiz için din kültürü sahibi olması gerekir.

OKULA SALDIRI TERÖRDÜR

Kürtçe ile ilgili önyargılı yaklaşmadığımızı herkes bilir. Bu konudaki reformlarımızı gerek yurtiçinde gerek uluslararasında herkes takdir ediyor. Yunus Emre'nin güzel Türkçesi ile Feqiye Teyaran'ın güzel Kürtçesi arasında bir fark yoktur. Türkiye bir hukuk devletidir. Kamu düzeni esastır, okul açmanın bir prosedürü var. Okullara molotoflu saldırı şiddettir terördür.
Bu cuma inşallah 40 bin yeni meslektaşımı, hepimiz için Türkiye'nin, Anadolu'nun, her yerine göndereceğiz. Allah yollarını açık etsin.

YAPISAL REFORM GELİŞTİRECEĞİZ

Mesleki ve teknik eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığımızın ihtiyaçları, ihtiyaç tanımları ve imkanlarıyla yürütülebilecek bir çalışma değildir. İnşallah önümüzdeki dönemde bu yapısal reformlar ve diğer hususlarla birlikte daha kapsamlı bir milli eğitim stratejisi geliştireceğiz. ANKARA

CHP'Lİ TÜRMEN: KARAR UYGULANMALI
CHP İzmir Millitvekili, AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, zorunlu din dersi ile ilgili karara hükümetin uyması gerektiğini söyledi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Türmen, "Hükümet, kararı uygulamazsa Bakanlar Komitesi'ne karşı zor durumda kalır. AİHM İkinci Dairesi kararı henüz kesinleşmedi. Hükümet, bu karara 3 ay içinde itiraz edebilecek. Mahkeme kabul ederse bu dava bir yıl daha sürer" dedi.

ASKER AİLESİNE SÜRPRİZ TELEFON
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs ziyaretinde görevli askerin ailesini telefonla aradı, 'oğlunuza kısmet bakalım' diye espri yaptı. Ailenin sırada abisi var sözüne ise, "Bu işte sıra olmaz" cevabını verdi.

SÖZCÜ KUTRAS'TAN KÜSTAH CEVAP
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun KKTC'ye gerçekleştirdiği ziyarette Kıbrıs sorunuyla ilgili Yunanistan'a "Gelin barışı birlikte inşa edelim. Çay içelim" çağrısına, Yunan Dışişleri Bakan Sözcüsü Kontantinos Kutras'tan küstahça yanıt geldi. Sözcü, Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığından 'işgalci ordu' sözleriyle bahsederek sorunun Türkiye'den kaynaklandığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateistin bile din dersi alması zaruri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN