Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çözüm süreci ortak dert olmalı'

Süreci nihayete erdireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başka seçeneğimiz yok. Bu konuda hükümet ne kadar dertliyse siyasi partilerin, Doğu ne kadar dertliyse Batı'nın da o kadar dertli olması gerekir

Giriş Tarihi: 18.9.2014
10 Ağustos seçimlerinin ardından dün ilk kez TESK Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gündemdeki konular ile ilgili önemli mesajlar verdi:
ORTAK DERT: Çözüm süreci tek başına hükümetin veya siyasi partilerin değil, 77 milyonun ortak meselesidir. Bu konuda hükümet, ne kadar dertliyse siyasi partilerin de o kadar dertli olması gerekir. Doğu, Güneydoğu ne kadar dertliyse Ege'nin Akdeniz'in, Karadeniz'in, İç Anadolu'nun da o kadar dertli olması gerekir. Terörün bedelini sadece Doğu ve Güneydoğu'daki anneler, sadece oradaki babalar, sadece oradaki esnaf, işveren ödemedi. 81 vilayetimiz, istisnasız bu meselede bedel ödedi. İnşallah bu meseleyi de 77 milyon hep birlikte çözeceğiz.
GÜÇLENECEK: Hiç kimse, umutsuz olmasın. Çözüm sürecini sabote etmek için, baltalamak için, milletin zihnini bulandırmak için yapılan tahriklere hiç kimse aldanmasın. Türkiye'nin önünde bu meseleyi çözmekten başka bir seçenek yoktur ve inşallah Türkiye, bu meseleyi çözmek için başlattığı süreci güçlendirerek nihayete erdirecektir. Esnaf ve sanatkarımızın, bu hayati meselede, hepimizin istikbalini ilgilendiren bu meselede daha fazla inisiyatif alacağına da yürekten inanıyorum.
TERÖRLE MÜCADELEDE YALNIZ KALDIK: Türkiye teröre en büyük bedel ödeyen ülkelerden biri oldu. 30 yılı aşkın süredir terörle mücadelesinde maalesef her zaman yalnız bırakıldı. Hatta bazı ülkeler sadece seyirci kalmakla sadece müsamaha göstermekle kalmadılar, Türkiye'ye yönelik teröre destek verdiler.
SİLAH KENDİLERİNE DOĞRULTULDU: Ne zaman terör bu ülkeleri hedef almaya başladı, işte o zaman meselenin ciddiyetini anladılar. Bu bölgede kurulan, bu bölgede faaliyet gösteren, gücünün önemli bir kısmını batıdaki faaliyetlerinden temin eden kanlı terör örgütlerinin gün gelip silahı bu ülkelere doğrultacağını çok geç de olsa gördüler. Şu anda haklılığımızı görmüş durumdalar. Yetmez. Acaba bizimle beraber bu mücadelede ne kadar yer alacaklar, bunu görmemiz lazım.
TERÖRÜN KARŞISINDAYIZ: Ortadoğu'da, Irak'ta, Suriye'de ve Filistin'de, bugüne kadar yaptığımız uyarıları dikkate almayanlar, ortaya çıkan sonuca bakıp bizim haklılığımızı şimdi teslim ediyorlar. İşte Ukrayna, aynı şekilde.Türkiye, nereden gelirse gelsin, kim olursa olsun, her türlü terör örgütünün karşısında olan bir ülkedir.
İSLAMİ TERÖR OLMAZ: Biz, 'İslami terör' diye bir kavramı asla ve asla, hiçbir zaman kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Zira İslam, kelime itibariyle, kavram itibariyle 'silm' yani barış tanımından türemiştir. Barış dini olan İslam'a kimse kalkıp da terörü yakıştıramaz. Böyle bir şey, bizim dinimizde yok. 'Sünni terör, Şii terör' diye bir kavramı, biz asla kabul etmedik. Biz, bir defa mezhepçiliği reddeden dinin mensubuyuz. Bizim için şu mezhep, bu mezhep, bunların hiçbirisi önemli değil. Bizim için aslolan İslam'dır.

"NYT'NİN YAPTIĞI ADİLİK, ALÇAKLIK"
SİSTEMATİK SALDIRI: Belli medya kuruluşları son derece sistemli şekilde Türkiye ile terörü aynı kefeye koyma çabası içinde. ABD'deki, Avrupa'daki bazı kuruluşlar ve Türkiye'deki malum medya kuruluşları koordinasyon içinde saldırı başlattı.
NYT'NİN HABERİ: Dün (önceki gün) uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden terörist devşirdiğini yazıyor. Edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir, densizliktir. Yok Türkiye petrol alıyormuş, silah veriyormuş, yaralıları tedavi ediyormuş. Enerji Bakanım da açıkladı, biz de açıkladık, böyle bir şey asla kesinlikle söz konusu değil.
ALGI OPERASYONU: Bu haberlerin nereden pompalandığını aslında çok iyi biliyoruz. Türkiye bu algı operasyonlarına boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Türkiye, böyle yalan haberler karşısında diz çökmeyecek, istikamet değiştirmeyecek kadar büyük bir ülkedir.
BM'DE ANLATACAĞIM: Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ve görüşeceğimiz liderlere bu çirkin algı operasyonunu anlatacağım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çözüm süreci ortak dert olmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN