'Sözcü röportajı çarpıttı'

Giriş Tarihi: 18.9.2014

Sözcü gazetesi , röportaj yaptığı eski milletvekili Emin Şirin'in Gülencilere yönelik sözlerini, AK Parti hükümeti aleyhine söylenmiş gibi gösterdi

Ergenekon sanığı, eski Milletvekili Emin Şirin'in önceki gün Sözcü gazetesinde yer alan "AKP'nin yolsuzluklarını Meclis'e taşıdım, Ergenekon'a soktular" başlıklı röportajı tartışma yarattı. Sözcü'nün Şirin'in Gülen örgütüne yönelik sözlerini hükümete yönelikmiş gibi çarpıtıp sayfalarına taşıdığı ortaya çıktı. Hatta, yalanın gazetedeki röportajın içinde de kendini ele verdiği görüldü. Şirin'in "Gülen örgütünü tespit ettiği için Ergenekon davası sanığı yapıldığı" görüşünü dile getirmesine rağmen Sözcü, kalem oynatıp, hükümeti zan altında bırakacak bir ifadeyi başlığa çekti.

PARALEL YAPIYI ANLATMIŞ

Oysa ki, Şirin'in Sözcü'nün röportajında bile yer alan ifadeleri şöyleydi: "Fethullah Gülen konusunu sıkça gündeme getiriyordum. Işık evlerinde yetişenler polis, kaymakam, üniversite hocası, yargıç, savcı oluyor ve bürokraside hem çoğalıyor ve hem de yükseliyorlardı. Hattı Işık Evleri'nde Nur Risalesi ve Fethullah Gülen kitaplarıyla din eğitimi almış üniversite hocaları vardı. Hiçbir denetim yapılmıyordu. Soru önergeleri ve yazdığım mektuplarla konuyu dikkate getirmeye çalışmıştım. Ancak bunun mükafatını Ergenekon sanığı yapılmakla aldım." Sözcü'nün çarpıtarak kara propagandaya dönüştürmeye çalıştığı röportaja Ergenekon'dan 7 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve 15 aydır yurtdışında olan Emin Şirin'den de tepki geldi. SABAH'a bir açıklama yapan Şirin, "Ben röportajda özellikle Gülen örgütünü anlattım. Sözcü kendi meşrebine göre haraket etmiş. Gazetecilik adına üzüldüm. Başıma gelebilecekleri öngörebildiğimden röportajı yazılı yaptım. Söylediklerimle başlık tamamen çelişmiş" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sözcü röportajı çarpıttı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN