Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CIA Başkanı'ndan Hakan Fidan'a tebrik telefonu

Giriş Tarihi: 22.9.2014 08:00 Güncelleme Tarihi: 22.9.2014 08:05

IŞİD’in elindeki 46 Türk vatandaşının 101 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılması üzerine CIA Başkanı John Brennan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı arayıp tebrik ettiği ortaya çıktı.

Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan'ın haberine göre; kritik ve tehlikeli rehine kurtarma operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından Türkiye'yi ilk tebrik edenler arasında ABD'nin ve dünyanın en önemli istihbarat kuruluşlarından olan CIA Başkanı John Brennan'ın olduğu öğrenildi.

İşte Çevikcan'ın bugünkü köşesinde yer alan yazıdan bir kısım;


SICAĞI SICAĞINA TELEFONDA TEBRİK ETTİ

Suriye'de yaptığı operasyona rağmen vatandaşlarını IŞİD'ten kurtaramayan ve kısa süre önce gazeteci iki vatandaşı IŞİD tarafından infaz edilen ABD, bölgedeki riskleri en iyi bilen ülke.

Yine iyi biliniyor ki ABD'nin IŞİD'e her an yönelecek operasyonunun ana dinamiği de CIA. İşte o CIA'nın Başkanı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı telefon görüşmesinde kutluyor. Bu görüşmede, kuşkusuz kutlama dışı anlamlar da içeriyor.

MİT BAŞKA ÜLKELERE DE YARDIM ELİNİ UZATIYOR

MİT'in kimi kritik süreçlerde bölgeden rehine kurtarma operasyonları çerçevesinde değişik ülkelerden destek talep edilen bir kurum olduğu biliniyor.

Örneğin daha önce Fransız ve İspanyol vatandaşlarının kurtarılmasında rol oynamıştı.
İran ve Lübnan vatandaşlarının çıkarılmasında da MİT'in katkıları olmuştu.

46 Türk vatandaşının kurtarıldığı operasyon, MİT'e, bu belalı coğrafyadan rehine kurtarma operasyonlarında ayrı bir ün kazandıracağa benziyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA Başkanı'ndan Hakan Fidan'a tebrik telefonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN